درباره تعمیرکاتالیزورتوسان بیشتر بدانید

درباره تعمیرکاتالیزورتوسان بیشتر بدانید

دلیل اینکه گروه تخصصی کاتالیست وان تصمیم به تولید و ایجاد مقاله‌ای درباره تعمیرکاتالیزورتوسان گرفت این بود که این گروه  که سال‌هاست در زمینه خدمات رسانی در حوضه تعمیر و تعویض کاتالیزور به خصوص تعمیر کاتالیزور توسان فعالیت دارد به مواردی از خرابی کاتالیزور برخورد که دلیل آن عدم توجه رانندگان به سلامت کاتالیزور و یا بی اهمیت شماردن وجود این قطعه در خودرو بوده است که متاسفانه این بی‌توجهی باعث بروز صدمات شدیدی به عملکرد صحیح کاتالیزور و خودرو می‌شود.

اهمیت تعمیر کاتالیزور توسان و سلامت این قطعه

 

اهمیت تعمیرکاتالیزورتوسان و سلامت این قطعه

امروزه با وجود افزایش تعداد خودورها در خیابان‌ها نقش کلیدی این قطعه ارزشمند در کاهش میزان آلاینده های خروجی از اگزوز خودروها بیشتر مورد توجه قرار گرفته شده است. به‌طوری که بسیاری از کشورها از جمله ایران وجود این قطعه را در خودروها اجباری کرده‌اند.

در ضمن باید بدانید که عدم وجود کاتالیزور توسان و یا خرابی این قطعه باعث بروز ایراداتی در خودرو می‌شود که در ادامه به توضیح این ایرادات می‌پردازیم تا به محض مواجه شدن با آن‌ها به تعمیر کار متخصص مراجعه و ایراد را برطرف نمائید.

  1.  روشن‌شدن چراغ چک موتور: البته روشن شدن چراغ چک دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد تشخیص این‌که ایراد ار کاتالیزور خودرو است یا خیر با تعمیر کار متخصص است.
  2. افت‌کردن قدرت ماشین: البته افرادی به اشتباه فکر می‌کنند که وجود این قطعه باعث افت شتاب خودرو است و به همین دلیل به صورت خودسرانه اقدام به حذف این قطعه می‌کنند، اما بعد از مدت کوتاهی با افت شتاب شدید خودرو مواجه شده و مجبور می‌شوند تا مجددا این قطعه را روی خودوری خود نصب نمایند.
  3.  شنیدن صداهای غیرطبیعی از زیر ماشین: اگر در هنگام استارت زدن یا دور موتور بالا صدای ضربه به گوشتان رسید، به سلامت کاتالیزور خودوری خود شک کرده و خودور را نزد متخصص برای چک آپ سلامت کالیزور ببرید. چرا که این صدا زمانی به گوش می‌رسد که سلول‌های سرامیکی تجزیه می‌شوند و ذرات آنها تحت‌تأثیر جریان گاز و نیروهای گریز از مرکز به دیواره کاتالیزور برخورد می‌کنند و این صدا آن‌قدری بلند هست که آن را بشنوید.
  4. اشکال در خروج گازهایی که از صداخفه‌کن اگزوز می‌آینداگر کف دستتان را در مقابل لوله اگزوز ماشین قرار دهید زمانی که این قطعه سالم است، حس خواهید کرد که جریان گاز خروجی حالت لرزشی یا نوسانی دارد. اما زمانی که کاتالیزور توسان به مشکل برخورده باشد، حس خواهید کرد که جریان خروجی این گازها ضعیف است یا حالت موجی ندارد، دلیلش هم این است که سلول‌های کاتالیزور از بین رفته‌اند.

تعمیر کاتالیزور توسان و اجزای تشکیل‌دهنده آن

تعمیرکاتالیزورتوسان و اجزای تشکیل‌دهنده آن

در تعمیرکاتالیزورتوسان این نکته اهمیت دارد که بخش‌های این قطعه ارزشمند را بدانید تا نحوه عملکرد آن را راحت‌تر درک کنید کاتالیست‌ها یا همان کاتالیزورها از سه بخش مهم و اساسی تشکیل شده است که در عملکرد آن‌ها بسیار تاثیرگذار است. بخش‌هایی مانند:هسته، لایه اکسیدی و ماده کاتالیست سه قسمت مهم تشکیل دهنده این قطعه ارزشمند هستندکه در ادامه به طور خلاصه نحوه عملکرد هرکدام شرح داده خواهد شد.

هسته: کاتالیزورهایی که ویژه خودروها هستند، از برخی بستر های سرامیکی مونولیتی که ساختار لانه زنبوری استفاده می شود.

لایه اکسیدی : بهتر سات بدانید که این لایه نگه دارنده ماده کاتالیست است که افزایش دهنده سطح مخصوص کاتالیست می باشد. این لایه معمولا از جنس اکسید آلومینیوم، دی اکسید تیتانیوم، دی اکسید سیلیکون یا ترکیبی از سیلیکا و آلومینا انتخاب می شود.

تعمیر کاتالیزور توسان یا تعویض آن؟

تعمیر کاتالیزور توسان یا تعویض آن؟

پاسخ به این سوال که تعمیرکاتالیزورتوسان یا تعویض آن؟ کاملا واضح و مشخص است، چرا که کاتالیزور خودروی شما از مواد با ارزشی همچون پالادیوم، رادیوم، پلاتین، طلا و کادمیوم تشکیل شده به همین خاطر مبلغی را که برای دریافت و تعویض این قطعه پرداخت می‌کنید بالاست. پس اکثر رانندگان به جای هزینه بالای خرید و تعویض کاتالیزور تصمیم به تعمیر آن می‌گیرند، البته چند نکته را باید در نظر داشته باشید که:

1.به موقع برای تعمیر کاتالیزور توسان خود مراجعه کنید چرا که هرچه دیرتر اقدام کنید میزان آسیب بیشتر شده و ممکن است دیگر قابل تعمیر نباشد.

2. کاتالیزور قطعه بسیار حساسی است و با اشتباه در تعمیر ممکن است آسیب بیشتری ببیند، همچنین نحوه قرارگیری آن در خودرو به صورتی است که برای تشخیص آسیب این قطعه به دستگاه های خاص و افراد واقعا متخصص نیاز است.

البته نگران نباشید،گروه تخصصی کاتالیست وان به عنوان بزرگترین و معتبرترین مرکز سرویس و تعمیر کاتالیزور، آمادگی دارد تا کاتالیزور توسان شما را به بهترین شکل ممکن سرویس و تعمیر نموده تا این قطعه مانند روز اول، به بالاترین راندمان خود برسد. برای اطلاع از خدمات ویژه این مرکز با کارشناسان ما در صفحه اصلی کاتالیست وان در ارتباط باشید.

سخن آخر:تعمیر انواع کاتالیزورها باهم متفاوت و همچنین برای تشخیص درست ایراد کاتالیزور خودوری شما نیاز به تجربه و تخصص همچنین استفاده از وسایل مدرن است. پس لطفا هرگز به صورت خودسرانه اقدام به حذف و یا تعمیر کاتالیزور خودروی خود نکنید. اگر به خواندن این‌گونه مقالات علاقه‌مد هستید پیشنهاد این گروه به شما خواندن مقاله تعمیر کاتالیزور و یا شستن کاتالیزور برای شما است.