همه چیز درباره تعمیر کاتالیزور توسان

زمانی که صحبت از همه چیز درباره تعمیر کاتالیزور توسان می‌کنیم یعنی هرآنچه را درباره عملکرد کاتالیزور و مزایا و معایب کاتالیزور و تعمیر آن به خصوص تعمیر کاتالیزور توسان است را قرار است در اختیارتان قرار دهیم، پس اگر راننده خودروی توسان هستید و یا کاتالیزور خودروی شما مشکل پیدا کرده تا انتها با ما باشید که این مقاله مخصوص خود شماست.

همه چیز درباره تعمیر کاتالیزور توسان

تعویض یا تعمیر کاتالیزور توسان؟

تعویض یا تعمیر کاتالیزور توسان؟جواب این سوال مشخصا تعمیر کاتالیزور است برای درک بهتر این موضوع توضیحاتی را دباره نحوه عملکرد آن و اهمیت و ارزش وجود این قطعه در خودروی توسان شما در اختیارتان قرار می‌دهیم مطمئن هستم شما هم بعد از مطالعه با ما هم عقیده خواهید شد که تعمیر کاتالیزور توسان روش مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تری است.

نحوه عملکرد کاتالیزور :این قطعه در مسیر خروجی گازهای موتور تعبیه شده است که می‌تواند اثر آلایندگی گازهایی را که توسط کار کردن موتور خودرو به وجود می‌آید را تا 90 درصد کاهش دهد و این موضوع در کم شدن آلودگی هوا  و کمک به محیط زیست بسیار تاثیرگذار است.نحوه عملکرد کاتالیزورها به این صورت است که مونوکسد کربن و هیدروکربن‌های نسوخته را به دی‌اکسیدکربن و آب تبدیل می‌کند. همانطور که گفتیم این قطعه برای جلوگیری از آلودگی هوا اهمیت زیادی دارد، چرا که قادر است اکسید ازت را به گاز ازت تبدیل نماید.

حال که به اهمیت وجود این قطعه پی بردید حتما برایتان سوال پیش میاید که چرا تعویض کاتالیزور نه و باید به تعمیر آن بپردازیم،موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که کاتالیزور از رودیم، پالادیم، پلاتین و … تشکیل شده و همین امر باعث شده تا مبلغی را  که برای خرید این قطعه باید بپردازید نیز هم بالا باشد به همین خاطر اکثر رانندگان ترجیح می‌دهند به جای تعویض کاتالیزور به تعمیر آن بپردازند.

تعمیرکاتالیزور توسان و یا حذف آن؟

تعمیر کاتالیزور توسان و یا حذف آن؟ با توجه به مطالبی که در بالا نیز اشاره کردیم کاتالیزورها در جلوگیری از آلودگی هوا بسیار موثر هستند چرا که این قطعه ارزشمند می‌تواند تا حدود 90 درصد از گازهای سمی و آلاینده خروجی از موتور را تصفیه و یا بی‌اثر می‌کند.توسط کاتالیزورها، هیدروکربن هایی که حاصل از احتراق ناقص در موتور بوده و به حالت نیمه سوخته هستند را به دی اکسید کربن و آب تبدیل می کنند.

کاربرد مهم دیگر این قطعه این است که ماده اکسید ازت را به گاز ازت تبدیل کند و به طور کلی مبدل کاتالیستی در کاهش گازهای آلاینده خودرو بسیار تاثیر گذار هستند. به همین‌خاطر اصلا تخلیه یا حذف این قطعه را پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا برداشتن آن از روی اگزوز تشدید آلودگی هوا را به دنبال خواهد داشت.

از دیگر معایب حذف کاتالیزور از اگزور کاهش شتاب خودرو است. چرا که کاتالیزور دارای یک سنسور اکسیژن است، که اکسیژن مورد نیاز برای احتراق سوخت را با کمک (ECU) یا مغز هوشمند خودرو تنظیم و کنترل می کند و با تنظیم مکش هوا، احتراق سوخت با میزان دور موتور متناسب می شود.

با برداشتن کاتالیزور و عدم ارتباط آن با سنسور میزان هوای ورودی به داخل محفظه احتراق از حالت تنظیم خارج می شود و متناسب با دور موتور صورت نمی گیرد و احتراق ناقص پیامد آن است که علاوه بر آلایندگی بیشتر، سبب فرسوده شده قطعات موتور می شود که همین امر کاهش توان موتور و در نهایت افت شتاب آن را به دنبال خواهد داشت.

تعمیرکاتالیزور توسان و یا حذف آن؟

برداشتن کاتالیزور باعث ایجاد سر و صدای اضافی از داخل موتور نیز می‌شود.  این مبدل بر سر راه صداهای خروجی از موتور قرار دارد و به نوعی مسدود کننده صداهای موتور نیز محسوب می شودبه همین خاطر با برداشتن این قطعه موجب خروج  صداهای ناهنجار و اضافی از داخل موتور می شوید.

کلام آخر: تعمیر کاتالیزور توسان کاری است که نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد هرگز به صورت خودسرانه اقدام به حذف یا تعمیر این قطعه نکنید،چرا که ممکن است آسیب وارده به این قطعه را بیشتر کنید. اگر به خواندن این‌گونه مقالات علاقه‌مند هستید، خواندن مقاله تعمیر کاتالیزور مگان زا به شما پیشنهاد می‌کنیم.