گروه تخصصی کاتالیست وان تصمیم گرفته تا در مقاله‌ای جامع در مورد تعمیر کاتالیزور جک s5 و اینکه این قطعه ارزشمند چیست و کاربرد آن توضیحاتی دهیم و اطلاعاتی درباره وظیفه کاتالیزورها در خودروها در اختیارتان قرار دهیم. با توجه به افزایش  تردد تعدادخودرو ها چه ایرانی و چه چینی در  سطح خیابان می‌توان تخمین زد که روزانه مقادیر بالایی از آلاینده توسط این خودروها تولید می‌شود و باعث آلودگی روز افزون هوا خواهد شد، به خصوص در کلان شهرهایی مانند تهران خودروها یکی از عوامل اصلی آلودگی به شمار می‌آیند که این آلودگی تاثیرات منفی زیادی بر روی انسان و محیط زیست خواهد گذاشت.

همین دلیل باعث اختراع قطعه ای به نام کاتالیزور شد، این قطعه یکی از اجزای کلیدی سیستم کنترل آلایندگی خودرو به شمار می‌آید، که نقش مهمی را در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.

برای مطالعه بیشتر : تعمیر کاتالیزور سانتافه

نشانه‌هایی که می‌گوید به تعمیر کاتالیزور جک s5 نیاز دارید؟

نشانه‌هایی که می‌گوید به تعمیر کاتالیزور جک s5 نیاز دارید؟راندمان حجمی موتور را با پارامتری به نام Calculated Load Value  به دست می‌آورند.  توجه داشته باشید که اگر مقدار این پارامتر کمتر از حد نرمال دیده شود به این معناست که موتور تنفس خوبی ندارد، معمولا هم این اشکال به خاطر گرفتگی مسیر اگزوز(در اثر مسدود شدن کاتالیزور یا صدا خفه کن ها (منبع ها) یا هر دلیل دیگر) به وجود می‌آید.

لازم به ذکر است که تنها دیدن این عامل  نشانه نیاز خودروی شما به تعمیرکاتالیزور جک s5 نیست ولی در صورت مشاهده این مشکل بایذ به خرابی کاتالیزور مشکوک شد و به تعمیرکار مطمئن مراجعه نمائید.

پارامتر دیگری نیز در برخی خودروها برای تخمین سلامت کاتالیزور و خودرو وجود دارد مانند Manifold Absolute Pressure یا MAP  که نشان‌دهنده میزان مکش و فشارمنیفولد ورودی (هوا) را می‌باشد.

در صورت مسدود شدن کاتالیزور فشار معکوس در سیستم اگزوز وارد می‌شود و باعث کمتر شدن این پارامتر از حد نرمال خواهد شد.

این مورد نیز مانند مورد قبلی لزوما 100% نشانه خرابی کاتالیزور نمی‌باشد اما یکی از دلایل خرابی کاتالیزور می‌تواند کم شدن پارامتر MAP باشد.

وظیفه سنسور دوم یا بعد از کاتالیزور که Downstream نیز شناخته می‌شود، این است که مقدار اکسیژن خروجی از  کاتالیست را بررسی و بر اساس آن بازدهی کاتالیزور را مشخص نمایند.

سنسور اول وظیفع درد تا مقادیر اکسیژن خروجی از موتور را بررسی کرده و کامپیوتر موتور بر اساس داده های آن نسبت سوخت و هوا را تنظیم نماید. در شرایط کارکرد نرمال کاتالیزور تغییرات سنسور Downstream نباید زیاد باشد.  زیاد بودن تغییرات نشان دهنده کم شدن بازدهی کاتالیزور است و شما عزیزان باید با دیدن این علائم به یک تعمیر کار متخصص مراجعه نمائید تا به تعمیر کاتالیزور جک s5 شما بپردازد.

اگر مشکلات این قطعه ارزشمند باعث شود میزان آلاینده های خروجی 1.5 برابر حد مجاز شود چراغ چک روشن و خطای بازدهی پایین کاتالیزور در حافظه ثبت خواهد شد. کامپیوتر موتور با مقایسه داده های سنسور اول و دوم قادر خواهد بود پی به خرابی کاتالیزور ببرد.

دلایلی که باعث خرابی کاتالیزور جک s5 می‌شود چیست؟

دلایلی که باعث خرابی کاتالیزور جک s5 می‌شود چیست؟1.عملکرد بد سیستم احتراق در خودرو

اگر سیستم احتراق عملکرد بدی داشته باشد ، کاتالیزور نیز خراب خواهد شد و قطعا به تعمیر کاتالیزور نیاز پیدا خواهید کرد، سوختن ناقص باعث تشکیل مقدار زیادی دوده خواهد شد، در نتیجه مخلوط سوخت نیز به طور ناقص خواهد سوخت و در نتیجه کاتالیزور خراب خواهد شد.

دلیل این خرابی این است که احتراق به‌درستی صورت نگرفته و بدسوزی رخ خواهد داد. در این مرحله از خرابی می‌توان با تمیز کردن قطعه  مشکل را برطرف نمائید.

اما اگر این عامل باعث ذوب شدن سیم پیچ شود، دیگر تمیزکردن آن کمک کننده نخواهد بود و شما مجبور به تعمیر کاتالیزور جک s5  خواهید شد .

2.استفاده از سوخت با کیفیت پایین

خرابی کاتالیزور در اثر استفاده از سوخت کم‌کیفیت نیز اتفاق می‌افتد، چرا که این سوخت‌ها به‌طور کامل نمی‌سوزند و مابقی فرایند سوختن آنها در کلکتور و مستقیما در مبدل انجام خواهد شد، سپس ذرات ریز فیلتر را مسدود خواهند کرد و هوا نمی‌تواند از آن عبور کند. پس بهتر است از سوخت ها با کیفیت بالا استفاده نمائید.

3.استفاده از کاتالیست بی کیفیت یا تقلبی ممنوع

اگر کاتالیزور خدروی خود را تعویض کرده‌اید و نوع بی‌کیفیت یا تقلبی آن را خریدار کرده‌اید، باید بدانید که خیلی زود این قطعه خراب خواهد شد و یا اینکه بدعمل خواهد کرد.

به طور مثال در کاتالیست تقلبی ممکن است قطر سلول‌های آن کوچک‌تر از اندازه معمول باشد. به این ترتیب حفره‌ها نیز قطعا خیلی سریع‌تر مسدود و خراب خواهند شد.

کلام آخر : با سپردن تعمیر کاتالیزور خودروی خود به گروه تخصصی کاتالیست وان که تشکیل شده از افراد متخصص و ابزارهای مدرن برای تشخیص دقیق ایراد کاتالیزور میتوانید بهترین خدمات را با ارزان‌ترین قیمت دریافت نمائید همچنین با خرید کاتالیزور اورجینال از این گروه از تعمیر یا تعویض کاتالیست خودروی خود راحت خواهید شد چرا که کاتالیزور اورجینال عمر مفید بیشتری دارد و شما را تا مدت‌ها از تعمیر بی‌نیاز خواد کزد.