کاتالیزور تیگو جیست؟

قبل از اینکه به پاسخ این سوال بپردازیم که کاتالیزور تیگو چیست؟ بهتر است کمی درباره نحوه عملکرد خودرو بدانیم:

بهتر است بدانید که خودرو های درون سوز با تکیه به سه عامل هوا سوخت و جرقه نیروی سوخت را به نیروی مکانیکی تبدیل خواهند کرد. زمان احتراق در موتور های درون سوز به دلیل اینکه اکسیژن کافی برای اکسید کردن کربن به دی اکسید کربن و آب وجود نخواهد داشت گاز های سمی نظیر مونو اکسید کربنو اکسید های نیتروژن و هیدروکربن ها تولید خواهند شد . لازم به ذکر است این گاز ها سمی که توسط کارکرد موتور تولید می شود به شدت برای محیط زیست و اکو سیستم مضر می باشند .

مبدل کاتالیست یا کاتالیزور برای مهار و کم کردن گاز ها و الاینده های سمی در خودرو ها مانند تیگو نصب خواهند شد،در اکثر مواقع گاز های سمی بعد از عبور از کاتالیزور به دی اکسید کربن ، گاز نیتروژن و بخارات آب تبدیل خواهند شد.

این قطعه ارزشمند در همه ی خودرو ها و وسایل نقلیه سنگین شهری و غیر شهری مثل قطار ها کامیون ها اتوبوس ها و حتی ژنراتور ها استفاده خواهند شد.

برای مطالعه بیشتر: تعمیر کاتالیست اگزوز

گاز های سمی که موتورخودرو تولید می کند و تاثیر کاتالیزور تیگو

  • گاز های سمی که موتورخودرو تولید می کند و تاثیر کاتالیزور تیگوحتما اطلاع دارید که اکسید های نیتروژن شامل دی اکسید نیتروژن ، نیتروس اکسید ، پنتا اکسید و دی اکسید نیتروژن هستند که با ترکیبات آلی موجود در هوا واکنش خواهند داد و غباری از الودگی را ایجاد خواهند کرد و به صورت مه دیده خواهند شد این گازها آسیب زننده به گروه های حساس سنی ، افراد با بیماری های زمینه ای مانند آسم خواهند بود .
  • همچنین هیدروکربن ها و مونواکسید کربن : مونو اکسید کربن شکل خطرناکی از گاز دی اکسید کربن می باشند، هیدروکربن ها هم به شدت برای کودکان خطرناک می باشد و استنشاق مستقیم آن ها ممکن است حتی باعث مرگ کودکان شود . در ضمن این گاز ها برای گروه های حساس با بیماری های زمینه ای بسیار خطرناک می باشد . در ادامه درباره کاتالیزور تیگو، تعمیر کاتالیزور تیگو و… صحبت خواهیم کرد.

اجزای تشکیل دهنده کاتالیزور تیگو

ماده اصلی : ماده اصلی سازنده کاتالیست از فلزات گرونی مانند رادیوم ، پلادیوم و پلاتین و یا ترکیبی از آن ها تشکیل خواهند شد .

فلزات با ارزش خاک کاتالیزور
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

 هسته : هسته کاتالیزور تیگو نیز ساختاری مانند لانه زنبور داشته و از جنس لایه های نازک سرامیک می باشد که با آلمینییوم اکسید آغشته خواهد شد.

بهتر است بدانید که قسمت هسته به دلیل ساختار لانه زنبوری خود باعث افزایش تماس و واکنش گاز های سمی  با این قسمت خواهد شد .

محل نصب کاتالیزور تیگو

محل نصب کاتالیزور در قسمتی از مسیر اگزوز قرار گرفته است،این قطعه در مسیر اگزوز قرار خواهد گرفت چرا که در این مسیر گرمای زیادی وجود دارد و این امر باعث خواهد شد به همین دلیل فرایند های اکسایش و کاهش به صورت صحیح انجام خواهد شد و همینطور قرار گرفتن کاتالیزور تیگو در مسیر اگزوز به سرد شدن موتور نیز کمک خواهد کرد .

دلایل خرابی کاتالیزور تیگو

  • خراب با معیوب شدن سیستم جرقه زنی دچار احتراق ناقص خواهد شد و میزان گاز های سمی ورودی به کاتالیزور بیش از حد معمول می شود
  • خرابی کوئل نیز از دلایل خرابی کاتالیزور می باشد
  • این قطعه بسیار به ضزبه حساس می باشد و با وارد شدن ضربه به کاتالیزور خرابی ایجاد  می شود
  • گرفتگی منافذ کاتالیزور در اثر کارکرد بالای آن
  • خرابی واشر سر سیلندر: اگر واشر سر سیلندر خراب شود آب روغن خودرو مخلوط خواهد شد و گاز سمی بیشتری تولید می شود که این موضوع باعث خواهد شدتا عمر مفید کاتالیست را کم می نماید.
  • افزایش دمای شدید موتور در اثر خرابی های مثل اختلال در سیستم خنک کننده

طول عمر کاتالیزور تیگو خودرو چقدر است ؟

  • کاتالیزور هم مانند سایر قطعات خودرو دارای یک عمر مفیدی می باشد.
  • میزان طول عمر کاتالیزور بسته به نوع خودرو (نوع آلایندگی های که تولید میکند)و نوع سوخت مانند گازوئیل و بنزین و کیفیت سوخت ها بستگی خواهد داشت .

سخن آخر: تعمیر کاتالیزور تیگو اصلا کار ساده ای نیست و نیاز به تخصص و تجربه بالایی د ارد با سپردن تعمیر کاتالیزور تیگو به گروه کاتالیست وان بهترین خدمات را با ارزان ترین قیمت و سریع ترین زمان دریافت نمائید.