کاتالیزور سیتروئن چیست؟

 

 کاتالیزور سیتروئن چیست؟

برای درک بهتر پاسخ  این سوال که کاتالیزور سیتروئن چیست؟ باید با نحوه عملکرد، کاربرد این قطعه و اهمیت سلامت این قطعه آشنا شوید که در ادامه به توضیح درابره تمام موارد خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد کاتالیزور سیتروئن:کاتالیست خودرو برخلاف سایر اشکال آن یک قطعه از خودرو است که برای کم کردن آلاینده هایی که توسط کار کردن موتور خودرو تولیدمی‌شود  روی خودرو نصب شده تا  بتواند گازهای سمی تولید شده  مانند کربن منوکسید ، هیدرو کربن و اکسیدهای نیتروژن ناشی از احتراق سوخت درون سیلندر، طی یک فرایند شیمیایی به گازهای بی خطر و غیر سمی تبدیل می کند.

اهمیت وجود کاتالیزور سیتروئن

امروزه نقش کلیدی این قطعه ارزشمند در کاهش میزان آلاینده های خروجی از اگزوز خودروها بر کمتر کسی پوشیده است. چنین نقش پررنگی تولید کنندگان را ملزم به ارزیابی و پایش تمامی مراحل تولید کرده تا محصول اعم از مواد اولیه ورودی، فرآیند تولید و محصول نهایی جهت بررسی جنبه های ابعادی و عملکردی محصولات مناسب ارزیابی شود.

در ضمن باید بدانید که عدم وجود کاتالیزور سیتروئن و یا خرابی این قطعه باعث بروز ایراداتی در خودرو می‌شود که در ادامه به توضیح این ایرادات می‌پردازیم تا به محض مواجه شدن با آن‌ها به تعمیر کار متخصص مراجعه و ایراد را برطرف نمائید.

  1.  روشن‌شدن چراغ چک موتور: البته اروشن شدن چراغ چک دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد تشخیص این‌که ایراد ار کاتالیزور خودرو است یا خیر با تعمیر کار متخصص است.
  2. افت‌کردن قدرت ماشین: البته افرادی به اشتباه فکر می‌کنند که وجود این قطعه باعث افت شتاب خودرو است و به همین دلیل به صورت خودسرانه اقدام به حذف این قطعه می‌کنند، اما بعد از مدت کوتاهی با افت شتاب شدید خودرو مواجه شده و مجبور می‌شوند تا مجددا این قطعه را روی خودوری خود نصب نمایند.
  3.  شنیدن صداهای غیرطبیعی از زیر ماشین اگر در دور موتور بالا یا هنگام استارت زدن صدای ضربه به گوشتان رسید، به سلامت کاتالیزور خودوری خود شک کنید. چرا که این صدا زمانی به گوش می‌رسد که سلول‌های سرامیکی تجزیه می‌شوند و ذرات آنها تحت‌تأثیر جریان گاز و نیروهای گریز از مرکز به دیواره کاتالیزور برخورد می‌کنند و این صدا آن‌قدری بلند هست که آن را بشنوید.
  4. اشکال در خروج گازهایی که از صداخفه‌کن اگزوز می‌آیند اگر کف دستتان را در مقابل لوله اگزوز ماشین قرار دهید زمانی که این قطعه سالم است، حس خواهید کرد که جریان گاز خروجی حالت لرزشی یا نوسانی دارد. اما زمانی که کاتالیزور سیتروئن به مشکل برخورده باشد، حس خواهید کرد که جریان خروجی این گازها ضعیف است یا حالت موجی ندارد، دلیلش هم این است که سلول‌های کاتالیست از بین رفته‌اند.

آزمون آلایندگی و سلامت کاتالیزور سیتروئن

آزمون آلایندگی و سلامت کاتالیزور سیتروئن

کاتالیزورها در دماهای بالا تحت عنوان دمای عملکرد قادر به تبدیل بهینه آلاینده­ ها خواهند بود پس با روشن شدن خودرو زمانی صرف انتقال گرمای احتراق توسط گاز اگزوز به کاتالیزور و رسیدن آن به دمای کارکرد می­ شود.

به همین منظور بررسی نحوه عملکرد کاتالیزور و سلامت این قطعه با افزایش دما انجام می­ گیرد. در این آزمون کاتالیست تحت گازهای مشابه با گاز احتراق قرار گرفته و همزمان با افزایش دما میزان تبدیل آلاینده­ ها توسط کاتالیزور از طریق آنالایزرهایی که بعد از کاتالیزور تعبیه شده است ثبت می­ گردد.

به طور معمول دمای تبدیل 50 درصد از آلاینده ­ها ملاک بررسی و مقایسه عملکرد کاتالیست در این شرایط است که تبدیل آلاینده ­ها در دمای پایین حاکی از عملکرد بهتر کاتالیست نیز می‌باشد.

در کنار تست Light Off، آزمون آلایندگی نیز به بررسی تاثیر کاتالیزور سیتروئن در کاهش آلاینده ­ها پس از رسیدن آن به عملکرد بهینه، می ­پردازدکه در این آزمون میزان آلاینده ­ها باید متناسب با استاندارد خودرو در محدوده مجاز باشد.

تعمیر و تعویض کاتالیزور سیتروئن در کاتالیست وان

تعمیر و تعویض کاتالیزور سیتروئن در کاتالیست وان

برای تعویض و تعمیر کاتالیزور سیتروئن باید حتما به تعمیر کار متخصص مراجعه نمائید چرا که تعمیر و یا تعویض کاتالیزور اصلا کار سا‌ده‌ای نیست و به خاطر حساسیت این قطعه و نحوه قرارگیری آن نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد البته علاوه بر این موارد به دستگاهایی خاص برای تشخیص صحیح ایراد این قطعه و رفع آن احتیاج دارید تا صدمه وارد شده به کاتالیزور سیتروئن را بیشتر نکنید.

سخن آخر:  گروه تخصصی کاتالیست وان سال‌ها است که در زمینه تعمیر و تعویض کاتالیزور فعالیت دارد و با بهرگیری از افراد متخصص و استفاذه از ابزارهای پیشرفته در سریع‌ترین زمان ممکن کارکرد کاتالیزور خودروی شما را به روز اول برمی‌گرداند.برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام و مقایسه قیمت‌ها می2توانید به صفحه اصلی کاتالیست وان مراجعه نمایئد و یا با شماره