کاتالیزور لیفان چیست؟

کاتالیزور لیفان چیست؟یک جزء که  با انتشار گازهای گلخانه­‌ای ارتباط دارد کاتالیزور لیفان است که در لوله اگزوز نصب می‌شوند و هدف از استفاده این قطعه در خودروها این است که ذرات نسوخته موجود در گازهای خروجی اگزوز که از موتور خارج خواهند شد را گرم می‌نمایند و همانطور که موتور کار خواهد کرد کاتالیزورها  نیز تا دمای عملیاتی 500-1200 درجه فارنهایت گرم خواهند شد.

در این دما کاتالیزور ذراتی که در اگزوز کثیف وجود دارند را خواهند سوزاند و به بخار آب و دی اکسید کربن تبدیل خواهند کرد توجه داشته باشید که مواد داخلی کاتالیزورها تقریباً همیشه از فلزات گرانبهایی تشکیل شده‌اند که باعث قیمت بالای این قطعه نیز شده است فلزاتی نظیر: پلاتین، رودیوم یا پالادیوم، زمانیکه کاتالیزور نتواند هیدروکربن­های نسوخته در اگزوز را سوزاند، امکان دارد باعث ایجاد بوی نامطبوعی شود، همچنین شتاب یا سرعت خودرو کم شود و یا چراغ چک موتور روشن خواهد شد.

در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، که کاتالیزور لیفان از فلزات گرانبهایی ساخته شده که وظیفه آن سوزاندن ذرات ناخواسته هنگام خروج از موتور می‌باشد.

این کار باعث خواهد شد تا از آلودگی یا آسیب رساندن به سایر قسمت‌های خودروی لیفان جلوگیری شود و زمانی این عملیات مهم درست انجام می‌شود که این قطعه در شرایط خوبی قرار داشته باشد.

دو عامل فرسودگی و پارگی در طول زمان باعث خواهد شد تا مشکلات متعددی در رابطه با آلودگی و آسیب های داخلی ایجاد شود. بنابراین حتما باید کاتالیزور خودروی خودرا بررسی قرار دهید و زمانی‌که علائم خرابی را مشاهده کردید، به تعمیرگاه معتبر مراحعه نمائید.

نحوه تشخیص زمان تعویض کاتالیزور لیفان

بعضی از علائمی که هشدار می‌دهد کاتالیزور خودروی لیفان شما خراب است و نیاز به تعمیر کاتالیزور لیفان و یا تعویض آن دارید:

اولین و مهم‌ترین علامتی که به شما نشان ‌می‌دهد احتمالا مشکلی در کاتالیزور خودروی شما به وجود آمده،  روشن بودن چراغ چک موتور می‌باشد. البته توجه داشته باشید که روشن بودن این چراغ می­‌تواند معانی مختلفی داشته باشد و دلیل روشن شدن آن حتما خرابی کاتالیزور نمی‌باشد.

دومین عاملی که ممکن است در اثر خرابی کاتالیزورها در خودروی شما دیده شود کم شدن قدرت ناگهانی خودروی شما می‌باشد.

چرا که اگر کاتالیزورها کار خود را به خوبی انجام ندهند، آلاینده‌ها آن را گرفته و موتور شما را مسدود و کثیف خواهد کرد و همین امر باعث عملکرد ضعیف آن خواهد شد.

در چنین مواقعی ممکن است اگزوز خودروی شما بوی گندیده نیز بدهد. بویی شبیه به تخم مرغ­های فاسد که از اگزوز بیرون می­آید. این بو در اکثر مواقع به دلیل تجمع آلاینده­ها به ویژه گوگردی ایجاد می‌شود که کاتالیزور لیفان قادر به سوزاندن آنها نخواهد بود.

شستشوی کاتالیزور کلیه خودروها با مواد نانو
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

یکی دیگر از نشانه‌هامعیوب بودن کاتالیزور این است که مصرف سوخت خودرو زیاد خواهد شد،اگر آلاینده‌ها وارد موتور شما می‌شوند،  به این معنی می‌تواند باشد که لیفان شما باید برای انجام همان وظایفی که قبلا انجام میداده، سوخت بیشتری مصرف کند. پس اگر متوجه شدید که سوخت شما سریعتر مصرف شده است، ممکن است این مشکل برای خودروی شما ایجاد شده است.

نحوه تعویض کاتالیزور لیفان 

عملیات برداشتن کاتالیزور کهنه، قدیمی لیفان و جایگذاری آن با کاتالیزور جدید فرآیند طولانی نمی‌باشد اما ممکن است دشوار باشد. چرا که برای هر مرحله از فرآیند تعویض به ابزارهای تخصصی نیاز می‌باشد و افرادی که در استفاده از آنها تجربه نداشته‌اند نباید به تنهایی این کار را انجام دهند.

مکانیک با قطع کردن کاتالیزور با اره و بازکردن پیچ­های آن اقدام به خارج کردن کاتالیزور قدیمی از خودروی شما خواهند کرد،  ممکن است این قطعه به ماشین جوش داده شده باشد و یا محکم پیچ شده باشد که در این‌صورت باید به زور از خودرو خارج شوند. توجه داشته باشید که مکانیک باید مواظب باشد تا در طی این فرآیند به هیچ بخش دیگری از خودروی لیفان آسیب وارد نشود.

بعد از جایگزین کردن مبدل جدید این مبل جوش داده خواهد شد و یا پیچ می‌شود. بار دیگر باید یادآوری کنیم که  این کاری نیست که هر کسی بتواند آن را انجام دهد، اگرچه وقت‌گیر نمی‌باشد. از آنجایی که انجام این کار مهارت زیادی نیاز دارد، امکان دارد برای این فرآیند بیشتر از نرخ ساعتی معمولی هزینه پرداخت نمائید.

سیستم اگزوز تازه تعویض شده توسط مکانیک بررسی خواهد شد، این عمل می­‌تواند شامل استفاده از لیفان شما برای مدتی باشد یا حتی آن را برای رانندگی بیرون ببرند. مکانیک اطمینان حاصل خواهد کرد که کاتالیزور محکم وصل شده است و قادر است کار خود را به طور موثر انجام دهد.

هزینه تعمیر کاتالیزور لیفان 

هزینه تعمیر کاتالیزور لیفان هزینه تعویض و تعمیر کاتالیزور لیفان چقدر است؟ شاید این سوالی است که به ذهن خیلی از رانندگان خودروی لیفان رسیده باشد، باید بدانید که مثله تعمیر هر قطعه از این خودرو، هزینه تعویض و تعمیر کاتالیزور لیفان ها از مدلی به مدل دیگر متفاوت می‌باشد. قیمت بالای این قطعه فقط شروع ان است. در کنار تعمیر، باید هزینه­‌های تشخیصی و مشکلات احتمالی که به دلیل خرابی ایجاد خواهد شدرا در نظر باید گرفت.

به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد یک یا چند سنسور اکسیژن، صدا خفه کن یا لوله اگزوز را همزمان تعویض نمائید. قبل از شروع تعمیر، باید تجزیه و تحلیل کامل هزینه را انجام دهید.