وظیفه کاتالیزور چانگان، این است که ذرات و مواد مسمومی و سمی را که از موتور خارج می‌­شود، جمع آوری و تبدیل به گازهای بی‌خطر یا کم‌خطرتری نمایند. در این مقاله که توسط گروه تخصصی کاتالیست وان گردآوری شده است درباره کاتالیزور چانگان،نحوه عملکرد آن، آسیب­هایی که می‌تواند به کاتالیزور چانگان وارد شود و… صحیت نمائیم.

بهتر است بدانید که کاتالیست‌ها ، یا واکنش‌گرهای شیمیایی به محفظه‌ای گفته می‌شود که حجم مشخصی دارند، و بر سر خروجی موتورهای بنزینی قرار می‌گیرد، از این قطعات ارزشمند جهت جلوگیری از آلودگی هوا استفاده خواهد شد.

کاتالیزورها قطعات بسیار حساسی هستند و ممکن دچار مشکلاتی شوند که برای حل مشکل وتعمیر کاتالیزور باید حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه نمائید چرا که تشخیص و تعمیر مشکلات کاتالیزور اصلا کار ساده‌ای نیست طور مثال اگر مشکل  گرفتگی و رسوب در این قطعه وجود داشته باشد، می­توان تنها با شستشوی کاتالیزور مشکل ان را برطرف کرد.

اما اگر آسیب جدی‌تری به کاتالیزور وارد شده باشد و با تعمیر نتوان آن را بر طرف کرد باید اقدام به تعویض کاتالیزور چانگان نمایید. البته توجه داشته باشید که با تعمیر کاتالیزور چانگان، بیشتر مشکلات مربوط به اگزوز، کاتالیزور و تنفس خودروی شما بر طرف خواهد شد.

در بین رانندگان خودروها گزینه تعمیر کاتالیزور به دلیل پایین آوردن هزینه­‌ها، در بین مردم محبوب­تر می‌باشد.

درباره کاتالیزور چانگان بیشتر بدانید:

بهتر است بدانید که به این دلیل  Catalyst را به این نام می‌شناسیم چرا که توانایی تبدیل سه گاز سمی مونوکسید کربن (CO)،هیدروکربن‌های تولید شده از سوختن ناقص (HC) و اکسید نیتروژن را به حالت‌های غیر سمی، یعنی بخارآب، نیتروژن، دی‌اکسید کربن دارند.

نکاتی که درباره کاتالیست بهتر است بدانید:

این قطعه نیز مانند هر قطعه مصرفی دیگری عمر مفیدی دارد و پس‌ازآنکه عمر مفید آن به اتمام رسید، باید آن را تعویض نمائید،

عمر مفید کاتالیزورها به طور تقریبی بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر می‌باشد.

توجه داشته باشید که بعد از اتمام زمان مصرفی کاتالیزور یا خرابی آن ممکن است نتیجه‌ی معکوسی از استفاده کاتالیزور بگیرید، به این صورت که خودرو شما می‌تواند با این شرایط به یک آلاینده محیط‌زیست تبدیل شود؛

پس حتما به این نکته توجه داشته باشید که بعد  از ۳ تا ۴ سال که عمر متوسط کاتالیست به‌حساب می‌آید، شما باید اقدام به تعویض این قطعه نمائید.

موارد تشکیل‌دهنده کاتالیزور چانگان

موارد تشکیل‌دهنده کاتالیزور چانگان کاتالیزر چانگان یا در کل تمام کاتالیزورها از بخش‌های گوناگونی مانند: پوسته، روکش، بستر و پوشش در نظر تشکیل شده است.

بستر :بسترها بخشی از کاتالیزورها هستند که به شکل لانه‌ی زنبور و مشبک درست شده‌اند، این مدل لانه‌زنبوری که برای بستر در نظر گرفته‌شده،باعث خواهد شد تا سطح تماس گازها در هنگام عبور از بستر، بیشتر شود.

تعمیر کاتالیزور پریوس
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

دو نوع بستر در طراحی کاتالیزورها استفاده خواهند شد، فلزی و سرامیکی

مدل فلزی آن در سرعت انجام واکنش تاثیرگذار تر می‌باشدو سطح فعالیت واکنش را نسبت به مدل سرامیکی، بالاتر خواهد برد

و افت فشار کاتالیستی نیز که در آن از بستر فلزی استفاده‌شده کمتر اتفاق است،علاوه بر این موارد مقاومت مکانیکی، حرارتی این مدل نیز بالاتر می‌باشد؛ این مدل قیمت بالاتری نسبت به مدل سرامیکی آن دارد آن هم به دلیل تکنولوژی پیچیده و وزن بالاتر آن است.

پوشش که از دیگر اجزای کاتالیست به‌شمار می‌آید، وظیفه این قسمت از کاتالیزور فراهم آوردن بستر مناسب برای فلزات کاتالیزوری می‌باشد،همچنین این پوشش باعث خواهد شد تا مقاومت حرارتی و پایداری این قطعه افزایش پیدا کنددر واقع این بخش سبب سرعت بخشیدن به واکنش‌ها خواهد شد.

علت قیمت بالای کاتالیزور چانگان

فلزات کاتالیزوری که در تهیه این قطعه ارزشمند مورد استفاده قرار گرفته است شامل فلزهایی همچون پلاتین (Pt)، رودیوم (RH)، پالادیوم (Pd) می‌باشد،البته به دلیل قیمت بالای این فلزات، از یک‌لایه نازک در تهیه کاتالیزورها استفاده خواهد شد.

این روکشی که بر روی کاتالیزر کشیده شده، در واقع وظیفه‌ی محافظت از بستر را خواهد داشت و از طرفی استفاده از آن به‌نوعی کاتالیست را عایق‌بندی و از اتلاف حرارت در آن جلوگیری خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر: تعمیر کاتالیزور چانگان

دلایل خرابی کاتالیزور چانگان

وارد شدن ضربه به این قطعه جساس:

باید توجه داشته باشید که روکش خارجی این قطعه شکننده می‌باشد، به‌طوری که با کوچک‌ترین ضربه‌ای امکان دارد، آسیب ببیند و خرد شود.

سیستم جرقه‌زنی معیوب باشد:

باید بدانید که شمع خودرو و سیستم جرقه‌زنی اگر دچار مشکل باشد، فرایند سوخت به‌درستی انجام نمی‌شود

و به همین دلیل است که سوخت ناقص بنزین، گازهایی که به این سبب تولیدشده‌اند وارد Catalyst شده و آن را خراب خاهد کزد.

گرفتگی منافذ در قطعه اسفنجی کاتالیزور:

با ایجاد گرفتگی در منافذ این بخش، فرایند خارج شدن دود از موتور به‌درستی نمی‌تواند صورت پذیرد و در نتیجه به موتور فشار خواهد امد و باعث خرابی این قطعه می‌شود.

به وجود امدن عیب در واشر سر سیلندر:

اگر واشر سر سیلندر خودرو دچار عیب و ایراد شده باشد، ترکیب روغن و آب وارد سیلندر خواهد شدو  به همین دلیل میزان آلودگی در Catalyst کاهش پیدا می‌کند و این قطعه دیگر نمی‌تواند کارایی اولیه خود را داشته باشد.

افزایش دما:

بالا رفتن  دمای خودرو و دمای کاتالیزر  باعث ایجاد خرابی این قطعه خواهد شد، چرا که دمای زیاد باعث کاهش کارایی و عمر مفید کاتالیزور خواهد شد.

سخن آخر: با خرید کاتالیزور چانگان از گروه تخصصی کاتالیست وان می‌توانید اورجینال این محصول را با قیمتی مناسب تهیه نمائید و تا مدت‌ها خیالتان از سلامت کاتالیزور آسوده است.