در این مقاله که توسط گروه تخصصی کاتالیست وان درباره کاتالیست آریزو برای شما عزیزان گردآوری شده تصمیم داریم تا اطلاعات مفیدی را ارائه نمائیم  توجه داشته باشید که کاتالیزورها قطعه کلیدی سیستم کنترل آلایندگی خودرو می باشند که میزان آلودگی خروجی از لوله اگزوز را کاهش خواهد داد. آنها هیدروکربن ها، مونوکسید کربن و اکسیدهای نیتروژن – مواد بد – را به اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن تبدیل می نمایند.

مشکلات رایج کاتالیست آریزو چیست؟

مشکلات رایج کاتالیست آریزو چیست؟ مشکلات کاتالیست آریزو نسبتاً متداول می باشد که رفع آنها امکان دارد پرهزینه باشد. در اینجا مشکلاتی وجود خواهد داشت که به احتمال زیاد رخ خواهد داد.

گرم شدن بیش از حد کاتالیزور
مبدل‌های کاتالیزوری قادر خواهند بود تا بیش از حد گرم گردند، وقتی که مقدار زیادی گاز نسوخته از اگزوز به خاطر شمع ناقص، نشتی دریچه اگزوز یا دیگر مشکلات سیستم سوخت، از اگزوز عبور می‌نماید.

خرابی سنسور اکسیژن نیز قادر خواهد بود تا باعث گرم شدن بیش از حد گردد. سنسورهای اکسیژن میزان اکسیژن موجود در اگزوز را کنترل می نمایند و به کامپیوتر موتور اطلاع خواهند داد که چگونه مخلوط هوا و سوخت را تنظیم نماید. زمانی که یک سنسور اکسیژن ارسال سیگنال را متوقف می نماید، کامپیوتر گیج خواهد شد و امکان دارد مخلوط هوا و سوخت بیش از حد “غنی” گردد، به این معنی که گاز زیادی در آن وجود خواهد داشت. گرمای بیش از حد می تواند به موتور آسیب برساند، عملکرد را کاهش خواهد داد و معمولاً چراغ چک موتور را روشن می نماید.

گرفتگی
مبدل‌های کاتالیزوری نیز قادر خواهد بود تا به مرور زمان در اثر تجمع کربن مسدود گردند. روغن و مایع خنک کننده موتور همچنین قادر خواهند بود تا مبدل کاتالیزوری را مسدود نماید و جریان گازهای خروجی اگزوز را محدود نمایند. زمانی که اگزوز مقدار گازهایی را که خارج می گردند محدود می نماید، هوای کمتری می تواند وارد موتور گردد و این باعث کاهش شتاب یا توقف می گردد. یک “گربه” گرفتگی یا آسیب دیده امکان دارد بوی تخم مرغ فاسد یا گوگرد دهد و امکان دارد گرمای بیش از حد زیر خودرو ایجاد نماید.

تعمیر کاتالیزور مزدا 2
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

برای مطالعه بیشتر : انواع کاتالیزور خودرو

آسیب خارجی چیست؟
مبدل‌ها معمولاً از خطرات جاده‌ای دور خواهند شد، اما در بعضی از وسایل نقلیه امکان دارد توسط آوار آسیب ببینند.

آیا هزینه مبدل کاتالیزوری در کشورهای دیگر بالا است؟

کاتالیست آریزو یا خودروهای دیگر در قیمت مبدل کاتالیزوری می تواند از کمتر از 1000 دلار برای یک وسیله نقلیه معمولی تا 3000 دلار یا بیشتر برای بعضی از وسایل نقلیه لوکس و خودروهای اسپرت گران قیمت متغیر خواهد بود.

میانگین هزینه در محدوده 1800 تا 2000 دلار می باشد. در بیشتر موارد، “گربه” جدید بیشتر هزینه را به خود اختصاص خواهد داد چرا که برداشتن کاتالیزور قدیمی فقط مستلزم باز کردن بعضی از پیچ ها می باشد. با این وجود این بهترین کار خواهد بود.

زنگ زدگی می تواند حذف مبدل کاتالیزوری را بسیار دشوار نماید در بعضی از وسایل نقلیه، دسترسی به کاتالیست امکان دارد سخت شود یا نخست نیاز به برداشتن دیگر قطعات داشته باشد که به هزینه نیروی کار می افزاید. و در بعضی، مبدل جوش داده شده است، به کار بیشتر نیاز دارد – و پول بیشتری از شما دریافت نمایند. ( تعمیر کاتالیزور )