کاتالیزور خودرو چیست ؟ و چه عملیاتی را در خودروها انجام می‌دهد؟

کاتالیزور بخشی از سیستم خروجی گازهای خودرو محسوب خواهد شد که عملیاتی که در خودرو انجام می‌دهد تاثیر مستقیمی در آلایندگی گازهای خروجی خودرو خواهد داشت.

کاتالیزورها بخشی از سیستم اگزوز و خروجی گازهای خودور هستند. این مبدل مورد که در اگزوز اتومبیل ها ، مورد استفاده قرار می‌گیرند کاربرد جدیدی از کاتالیزور سطحی می‌باشند.

کربن منوکسید و هیدرو کربن های حاصل از سوخت هایی که سوخته نشده‌اند در دود اتومبیل ، این آلاینده خطرناک می‌باشند که بدون حضور کاتالیزور به همین صورت خطرناک وارد هوا خواهند شد.

نحوه عملکرد کاتالیزورها اینگونه می‌باشد که گازهای خارج شده از اگزوز اتومبیل همراه با مقداری هوا از روی کاتالیزور که شامل فلز اکسیدهاست عبور داده خواهند شد، گاز CO و هیدروکربن ها به CO2 و H2O تبدیل می‌شوند که نسبتا گازهای بی خطر و یا کم خطری نسبت به گازهای اولیه تولید شده توسط کارکرد اتومبیل می‌باشند. کاتالیزور بخش مهمی از سیستم کنترل آلایندگی خودروی می‌باشد.

در واقع کربن منوکسید ، هیدرو کربن و اکسیدهای نیتروژناز آلاینده های خطرناک موجود در دود اتومبیل می‌باشند که با واکنش های شیمیایی و تجزیه گازها توسط کاتالیزور این آلاینده های خطرناک به حداقل خواهند رسید.بهتر است بدانید که کاتالیزورها، اکسیت ازت که ماده‌ای سمی است را به گاز ازت که یک گاز بی‌خطر است ، تبدیل می‌نماید.
به این نکته توجه داشته باشید که در بسیاری از کشورها در آوردن کاتالیزور تخلف سنگینی محسوب خواهد شد و خلاف قانون می‌باشد چرا که به محیط زیست صدمه جدی وارد می‌شود. بنابراین به هیچ عنوان اقدام به حذف این قطعه ارزشمند نکنید.

کاتالیزور خودرو چیست و عوامل تاثیرگذار در خرابی آن؟

در صورت خرابی این قطعه ارزشمند ابتدا باید عیب مورد نظر را رفع و اگر مشکل برطرف نشد سپس اقدام به تعویض کاتالیزور نمایید. توجه داشته باشید که تا وقتی عامل اصلی خرابی ریشه یابی نشود صرفا تعویض کاتالیزور مشکل را حل نخواهد کرد و پس از مدتی دوباره عملکرد آن را دورباره مختل خواهد کرد. پس بهتر است به سلامت این قطعه کاربردی توجه داشته باشید عوامل تاثیرگذار در خرابی کاتالیزور شامل موارد زیر خواهد شد :

منیفولد اگزوز خودروی شاهین
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

• گرم شدن بیش از حد موتور   • ضربه شدید و صدمات فیزیکی  • معیوب بودن سیستم جرقه خودرو  • مکمل های انژکتور شور و مکمل‌های تقلبی

کاتالیزور خودرو چیست و اجزای تشکیل‌دهنده آن؟

 اجزای کاتالیزور خودروها شامل سه بخش می‌باشند که هر کدام از این بخش ها دارای اهمیت ویژه ای در ساختار کلی این قطعه ارزشمند هستند، اجزای تشکیل دهنده کاتالیزور ماشین عبارتند از:

هسته کاتالیزور

هسته کاتالیزور که در قسمت داخلی کاتالیزور و در بستری سرامیکی قرار گرفته می‌گیرد، ساختار بستر هسته کاتالیزور خودرو معمولا به صورت لانه زنبوری می‌باشد.

مایع کاتالیزور

این جز یکی از اصلی ترین موارد تشکیل‌دهنده کاتالیزور می‌باشد و در اکثر مواقع نیز ساختاری از فلز های با ارزشی مانند طلا، کادمیوم، رودیوم و پلاتین دارد که همین امر باعث شده تا این قطعه قیمت بالایی داشته باشد.

لایه اکسیدی

این لایه عملا نگه دارنده مایع کاتالیزور می‌باشد و از جنس دی اکسید تیتانیوم، اکسید آلومینیوم، دی اکسید سیلیکون، سیلیکا و آلومینا ساخته شده است.

کاتالیزور خودرو چیست  و مزایای حذف آن؟

طول عمر کاتالیزور خودرو چه قدر است؟

این قطعه نیز مانند هر قطعه مصرفی دیگری طول عمر مفیدی دارد که با نگه‌داری مناسب و یا نامناسب آن کمی طول عمر این قطعه کم و زید خواهد شد، طول عمر مفید کاتالیزورها به طور کلی حدودا بین 100000 تا 120000 کیلومتر می‌باشد و بعد از گذشت این زمان، عملا کارایی خود را از دست داده و میزان آلایندگی تا 5 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

تعمیر کاتالیزور یا تعویض اصلا کار ساده‌ای نیاز و نیاز به تخصص و تحربه بالایی دارد پس هرگز به صورت خودسرانه اقدام به تعمیر یا تعویض کاتالیزور خودروی خو نکنید با سپردن کاتالیزور خودوری خد به گروه تخصصی کاتالیست وان بهترین خدمات را با ارزان‌ترین قیمت دریافت نمائید.