از کجا بفهمیم کاتالیزور خودرو سالم است! وروش‌های تعمیر کاتالیزور

همانطور که در مقالات گذشته که توسط گروه تخصصی کاتالیست وان گرداوری شده اشاره کرده‌ایم سلامت کاتالیزور اهمیت بالایی دارد در این مقاله بازگو خواهیم کرد که از کجا بفهمیم کاتالیزور خودرو سالم است ؟

حتما می‌دانید که کاتالیزور بخش مهمی از سیستم کنترل آلایندگی خودروی شما می‌باشد این قطعات ارزشمند معمولا عمر بالایی (تقریبا در حد عمر خودرو) دارند اما در برخی مواقع عملکرد آنها مختل خواهد شد در این مواقع بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که نسبت به علائم خرابی کاتالیزور توجه زیادی داشته باشید و به محض اینکه به کارکرد کاتالیزور مشکوک شدید برای بررسی آن اقدام نمائید.

از کجا بفهمیم کاتالیزور خودرو سالم است و نحوه عملکرد آن؟

از کجا بفهمیم کاتالیزور خودرو سالم است و نحوه عملکرد آن؟نحوه عملکرد کاتالیزور چگونه است و از کجا بفهمیم کاتالیزور خودرو سالم است ؟ کاتالیزورها در اگزوز اتومبیل ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت و کاربرد جدیدی از کاتالیزور سطحی این است که کربن منوکسید و هیدرو کربن های حاصل از سوخت های نسوخته موجود در دود اتومبیل می‌باشند و از آلاینده های خطرناک هوا هستند و همچنین گازهای خارج شده از اگزوز اتومبیل همراه با مقداری هوا از روی کاتالیزور که شامل فلز اکسیدهاست عبور دهند تا گاز CO و هیدروکربن ها به CO2 و H2O تبدیل شود که  به ننسبت بی خطرتر هستند رادر هوا رها خواهند کرد.

معمولا تکنسین ها خودروی شما را برای بررسی سلامت کاتالیزور با دستگاه دیاگ کامپیوتری بررسی می‌نمایند تا منبع عیب را پیدا کرده و آن را برطرف نمایند.

به طور مثال امکان دارد سوکت سنسور اکسیژن را موقتا در بیاورند تا ببینید آیا تغییری ایجاد خواهد شد یا خیر در صورت لزوم ممکن است نیاز باشد تا کاتالیزور خودروی شما را تعویض نمایند.

در اکثر کشورها در آوردن کاتالیزور و رانندگی بدون آن خلاف قوانین است چرا که به محیط زیست صدمه جدی وارد خواهد کرد بنابراین در صورتی خرابی کاتالیزور به حذف این قطعه ارزشمند اصلا فکر نکنید.

از کجا بفهمیم کاتالیزور خودرو سالم است و عواملی که باعث خرابی کاتالیزورها می‌شوند؟

رایج ترین نوع خرابی در کاتالیزورها به خصوص خودروهای قدیمی تر گرفتگی بیش از حد شبکه های آن‌ها می‌باشد چرا که این گرفتگی باعث خواهد شد تا دود حاصل از احتراق موتور نتواند از کاتالیزور عبور نماید و از اگزوز خارج شود و زمان خروج دود با مشکل مواجه خواهد شد ورود هوا به موتور نیز مختل می شود و در نتیجه عملکرد موتور به شدت افت خواهد کرد.

این قطعات نسبت به تغییرات دما و ترکیبات موجود در گازهای خروجی بسیار حساس هستند به عنوان مثال خرابی واشر سرسیلندر باعث وارد شدن روغن و آب به محفظه احتراق خواهد شد و گازهای خروجی را آلوده خواهد کرد و به کاتالیزور آسیب می رساند.

توجه داشته باشید که ریختن مکمل های انژکتور شور در باک یا اکتان بوسترها برای کاتالیزورها مضر است لذا از این مواد در خودرویتان استفاده نفرمایئد.

اگر سیستم جرقه خودروی شما خراب است و یا به درستی کار نمی‌کند ممکن است باعث شود مخلوط سوخت و هوا ناقس بسوزد و گازهای حاصل از احتراق ناقص عامل دیگری برای تخریب کاتالیزور می‌باشند.

تعمیر کاتالیزور جک s5
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

گرم شدن بیش از حد موتور از دیگر مواردی است که باعث خرابی کاتالیزور خواهند شد. یا وارد شدن ضربه و همچنین صدمه دیدن پوسته کاتالیزور نیز می تواند کارکرد آن را مختل نماید.

لازم به ذکر است که اگر هر یک از موارد فوق الذکر باعث خرابی کاتالیزور خودروی شما شود باید ابتدا عیب مورد نظر را رفع  و سپس اقدام به تعویض کاتالیزور نمایید چرا که  تا زمانی‌که عامل اصلی خرابی ریشه یابی نشود صرفا تعویض و یا تعمیر کاتالیزور مشکل را حل نخواهد کرد و بعد از مدتی نیز دوباره کارکرد آن مختل خواهد شد.

تشخیص خرابی کاتالیزورها از طریق دیاگ

تشخیص خرابی این قطعه پرکاربرد با توجه به چک کردن پارامترهای دستگاه دیاگ نیاز به تخصص ویژه ای خواهد داشت در ادامه به چند مورد از مهمترین تغییرات ایجاد شده در پارامترها هنگام خرابی کاتالیزور اشاره خواهیم کرد:

1 – پارامتری به نام Calculated Load Value  نشاندهنده راندمان حجمی موتور هستند چنانچه این مقدار کمتر از حد نرمال برسد به این معناست که موتور تنفس خوبی نداشته و معمولا به خاطر گرفتگی مسیر اگزوز (در اثر مسدود شدن کاتالیزور یا صدا خفه کن ها (منبع ها) یا هر دلیل دیگر) است. بهتر است بدانید که این مورد لزوما 100% نشانه خرابی کاتالیزور نمی‌باشد اما در صورت مواجه شدن با آن می توان به خرابی کاتالیزور شک کرد.

2 – پارامتر بعدی Manifold Absolute Pressure یا MAP  می‌باشد که در بعضی خودروها دیده خواهد شد این پارامتر میزان مکش و فشار منیفولد ورودی (هوا) را نشان خواهد  داد و در صورتی که کاتالیزور مسدود باشد فشار معکوس در سیستم اگزوز ایجاد خواهد شد و این موضوع باعث کمتر شدن این پارامتر از حد نرمال خواهد شد. این مورد هم مانند مورد بالا لزوما نشانه خرابی کاتالیزور نمی‌لاشد اما خرابی کاتالیزور یکی از دلایل مهم کم شدن پارامتر MAP می‌تواند باشد.

3 – بررسی تغییرات ایجاد شده در کارکرد سنسور اکسیژن. در بعضی خودروها که  2 سنسور اکسیژن دارند یکی قبل از کاتالیزور (Upstream نام دارد) و دیگری بعد از آن تعبیه شده است، وظیفه سنسور دوم (بعد از کاتالیزور) که Downstream نامیده می شود این است که مقدار اکسیژن خروجی از کاتالیزور را بررسی و بر اساس نتایج آن بازدهی کاتالیزور را مشخص نمایند. سنسور اول مقادیر اکسیژن خروجی از موتور را بررسی کرده و کامپیوتر موتور بر اساس داده های آن نسبت سوخت و هوا را نیز تنظیم خواهد کرد.

در شرایط کارکرد نرمال تغییرات سنسور Downstream نباید زیاد نشان دهد. زیاد بودن تغییرات نشاندهنده این است که بازدهی کاتالیزور کم شده است اگر این مشکل باعث شود میزان آلاینده های خروجی 1.5 برابر حد مجاز شود چراغ چک خودرو روشن شده و خطای بازدهی پایین کاتالیزور در حافظه ثبت خواهد کرد. کامپیوتر موتور با مقایسه داده های سنسور اول و دوم نیز می تواند پی به خرابی کاتالیزور ببرد.