مراحل تعمیر کاتالیزور ریو

برای دانستن مراحل این قطعه ، باید در ابتدا درباره کاتالیزور و نحوه عملکرد آن  اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی کاملی درباره نحوه عملکرد کاتالیزور ، تعمیر و در کل هرآنچه باید درباره این قطعه ارزشمند بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

نحوه عملکرد کاتالیزور:

کار کردن موتور خودرو  باعث ایجاد دودی شده که این دود، شامل آلایندهای خطرناکی مانند: کربن منوکسید،هیدروکربن و اکسیدهای نیتروژن است. وظیفه اصلی کاتالیزور دریافت این گازها قبل از وارد شدن به هوا می‌باشد و بعد از انجام واکنش‌های شیمیایی روی آلاینده‌ها و تبدیل آن‌ها به گازهای بی‌خطر یا کم خطرتری این گازها وارد هوا می‌شوند.

یکی از عملیت مهمی که کاتالیزورها انجام می‌دهند، دریافت ماده سمی اکسید ازت و تبدیل آن به گاز بی‌خطر ازت است به‌خاطر اهمیت زیاد وجود این قطعه در خودروها بسیاری از کشورها از جمله ایران وجود ان را در خودروها اجباری کرده‌اند.

مراحل تعمیر کاتالیزور ریو

تعویض یا تعمیر کاتالیزور ریو

جواب این سوال که تعویض یا تعمیر کاتالیزور ریو؟بسیار واضح است چرا که کاتالیزور ها به واسطه استفاده از پالادیوم، رادیوم، پلاتین، طلا و کادمیومدر ترکیبات خود دارای قیمت بالایی هستند، پس خیلی طبیعی است که رانندگان به جای تعویض روش به صرفه‌تر یعنی تعمیر کاتالیزور ریو را انتخاب کرده و به آن بپردازند.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تعمیر کاتالیزور ریو با ارزش به خاطر حساس بودن این قطعه و اینکه ممکن است با اشتباه کوچک باعث بدتر شدن خرابی آن شوید و نحوه قراری این قطعه که به راحتی با چشم قادر به دیدن آن نیستید پس رفع خطاهای آن به راحتی امکان‌پذیر نیست و نیاز به تخصص و دستگاه‌های خاصی هست که بتوان به درستی این کار را انجام داد.

گروه تخصصی کاتالیست وان با سال‌ها تجربه در زمینه تعویض و تعمیرکاتالیزور ریو در خدمت شما عزیزان است تا با کم‌ترین هزینه بهترین و تخصصی‌ترین خدمات را در اختیارتان قرار دهد.

زمان مناسب برای تعمیر کاتالیزور ریو

زمان مناسب برای تعویض یا تعمیر کاتالیزور ریو چه زمانی است؟ سوالی است که اگر دارای خودرو ریو هستید حتما به ذهنتان خطور کرده، در جواب این سوال باید بگوئیم که کاتالیزورها هم مانند دیگر قطعاتی که  مصرفی هستند باید تعمیر یا تعویض شوند.

عمر مفید این قطعه 80000 کیلومتر است یعنی خودروی شما بعد از طی این مسافت باید از نظر سلامت و نحوه عملکرد کاتالیزور چک شود. البته با رعایت نکات زیر باعث کار کرد بهتر و طول عمر مفید بیشتر این قطعه شوید:

استفاده از سوخت با کیفیت

این موضوع باعث شده تولید گازهای سمی توسط خودروی  شما کم‌تر شده و در نتیجه افزایش طول عمر کاتالیزور را خواهیم داشت که در نتیجه زمان بیشتری طول می‌کشد تا به تعمیر کاتالیزور ریو نیاز پیدا کنید.

۲- استفاده دوره ای از شوینده کاتالیست

استفاده دوره ای از شوینده های انژکتور و عدم استفاده از افزودنی های بی کیفیت در خودروی خود چرا که استفاده از شوینده های انژکتور موجب سلامت سیستم انژکتور و کاتالیزور می گردد.

3- اطمینان از سلامت واشر سرسیلندر و عدم روغن سوزی

یکی از موارد مهمی که باعث خرابی کاتالیزور شده و باعث می‌شود ما به تعمیر کاتالیزور ریو نیاز پیدا کنیم خرابی واشرسرسیلندر است، چرا که خرابی واشر سرسیلندر باعث برگشت آب و روغن به داخل سیستم احتراق می‌گردد. این مایعات که به داخل سیستم احتراق بازگشتند منافذ اسفنجی کاتالیزور را مسدود کرده و باعث عدم عبور کازهای خروجی می‌شوند. در نتیجه این فشار خرابی کاتالیزور پیش می‌آید.

زمان مناسب برای تعمیر کاتالیزور ریو

اهمیت تعمیر کاتالیزور ریو

اهمیت تعمیر کاتالیزور ریو

اهمیت سلامت کاتالیزور، از انجا مشخص می‌شود که این قطعه دچار مشکل شده و این خرابی باعث عوارضی مانند افت شتاب و.. در خودروی شما شده که در ادامه به توضیح این علائم خواهیم پرداخت

  • در بالا نیز به ذکر این نکته پرداختیم که قیمت کاتالیزور بالا است و با تعمیر به موقع آن نیاز به تعویض و صرف هزینه بالا برای خرید کاتالیزور پیدا نخواهید کرد.
  • از افت سرعت خودرو با تعمیر به موقع این قطعه جلوگیری کنید.
  • اگر کاتالیزور دچار مشکل شده باشد ممکن است باعث شود خودروی شما استارت نخورد یا بد استارت بخورد با تعمیر به موقع کاتالیزور خودروی خود از این عامل جلوگیری کنید.
  • بد کار کردن خودرو همراه با لرزش در حالت دور آرام نیز از عوارض خرابی کاتالیزور می‌باشد که با تعمیر کاتالیزور ریو رفع خواهد شد.
  • کاتالیزور از وارد شدن آلاینده‌های خطرناک به هوا جلوگیری می‌کند با سالم نگه‌داشتن کاتالیزور خودروی خود به محیط زیست نیز کمک می‌کنید.
  • و….

علائم خرابی کاتالیزور ریو

1.روشن شدن چراغ چک

روشن شدن چراغ چک ماشین از یکی از علائم نشان‌هنده خرابی کاتالیزور است البته این نکته را باید بدانید که عوامل دیگری نیز باعث روشن شدن چراغ چک می‌شود که تشخیص ایراد خودرو به عهده تعمیرکار است.

2. افت‌ قدرت و شتاب ماشین

درست کار نکردن کاتالیزور تاثیرات مخرب زیادی برای ماشین شما دارد، که یکی از آن‌ها تکان و لرزش ناگهانی خودرو بوده و اینکه به‌ اندازه‌ای باید کشش ندارد. از این رو توان مبدل نیز کاهش یافته و به‌دلیل تخریب شدن و داغ شدن سلول‌ها و مسدود شدن راه عبور گازهای اگزوز، موتور نمی‌تواند به خوبی تنفس کند. در نتیجه ماشین قدرت کافی را نداشته که این موضوع کاملا توسط راننده احساس می‌شود.

خرابی کاتالیزور ریو

3.شنیدن صداهای غیرطبیعی از زیر ماشین

اگر زمانی که دور موتور ریوی شما بالا می‌رود یا هنگام استارت زدن صدای ضربه از خودروی شما به گوش می‌رسد، حتما به اینکه کاتالیزور خودروی شما دچار مشکل شده است شک کنید، چرا که زمانی این صدا توسط خودروی شما تولید می‌شود که سلول‌های سرامیکی تجزیه شوند و ذرات آن‌ها تحت تاثیر جریان گاز به دیواره برخورد کرده و این صدا تولید می‌شود.

4. اشکال در خروج گازهایی که از صداخفه‌کن اگزوز می‌آیند

برای تست این مشکل دستتان را مقابل لوله اگزوز خودرویی که کاتالیزور آن سالم است قرار داده، حس خواهید کرد که جریان گاز خروجی از ماشین حالت لرزش یا نوسانی داشته که دلیل آن کار کردن نوبتی دریچه‌های خروجی است. اما اگر حس می‌کنید جریان خروجی گازها ضعیف است یا حالت نوسانی ندارد، احتمالا سلول2های کاتالیست از بین رفته و نیاز به تعمیر کاتالیزور ریو و یا تعویض آن دارید. خراب کاتالیزور به خصوص در خودروهایی مانند ریو به یک باره اتفاق نمی‌افتد و ابتدا عملکرد ان دچار نقص شده که بهترین زمان برای مراجعه به تعمیرکار و تعمیر کاتالیزور ریو شما همان اوایل بروز نقص است که خسارت‌های بیشتری را به خودروی شما وارد نکند.

کلام آخر: تعمیر کاتالیزور ریو بسیار کار حساسی است که نیاز به تجربه و تخصص دارد هرگز به صورت خودسرانه اقدام به تعمیر یا حذف کاتالیزور نکنید چرا که عوارض آن باعث خودروی شما شده اگر به خواندن این‎‌گونه مقالات علاقه‌مند هستید خواندن مقاله تعمیر کاتالیزور اسپورتیج را حتما به شما پیشنهاد می‌کنیم.