فروش و تعمیر کاتالیزور سوزوکی ویتارا، تعمیر کاتالیزور ویتارا، فروش کاتالیزور سوزوکی کیزاشی، تعمیر کاتالیزور کیزاشی

همه چیز درباره فروش و تعمیر کاتالیزور سوزوکی

اگر چراغ چک موتور خودروی سوزوکی ویتارای شما روشن شده و مکانیک به شما پیشنهاد یک مبدل کاتالیزوری جدید را داده که هزینه آن نیز بسیار گران است و به زودی نیز یک معاینه فنی در پیش دارید که به احتمال زیا به خاطر مشکل کاتالیزور خودروی سوزوکی شما موفق به دریافت کارت معاینه فنی نخواهد شد مگر اینکه به تعمیر کاتالیزور سوزوکی خود بپردازید.

چیزی که ممکن است در هنگام چک کردن کاتالیزور به شما گفته نشود این است که علت عملکرد نامناسب این قطعه ممکن است فقط گرفتگی تعدادی از سلول­های کاتالیزور باشد و یا کاتالیزور خودروی شما پر از رسوبات بوده و یا بنزین شما با آب یا روغن موتور مخلوط شده و باعث بروز این مشکل شده است. این عدم اطلاع‌رسانی به این دلیل نیست که آنها می‌خواهندبه شما دروغ بگویند بلکه آنها واقعاً نمی­دانند.

متخصصان گروه کاتالیست وان از تمام ایرادات مربوط به کاتالیزور با خبر بوده و گاهی با یک شستشو یا تعمیر ساده، مشکل  کاتالیزور سوزوکی ویتارا یا تعمیر کاتالیزور سوزوکی کیزاشی شما را بر طرف خواهند کرد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که تنها راه برای اطمینان از کار کردن صحیح کاتالیزور، تعویض آن می‌دانید، باید بدانید که در اشتباه هستید و راه­های دیگری هم وجود دارد که شما را از هزینه­‌های گزاف تعویض کاتالیزور نجات می‌­دهد.

فروش و تعمیر کاتالیزور سوزوکی و انواع کاتالیزور سوزوکی ویتارا و کیزاشی

کاتالیزور خودروی سوزوکی و یا دیگر خودروها، شامل دو نوع می‌باشند دو طرفه و سه طرفه ، که در ادامه به توضیح هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • کاتالیزور دو طرفه سوزوکی

این کاتالیزور که “اکسیداسیون” هم نامیده می‌­شود، دو وظیفه همزمان را انجام می‌دهد:

 1. در مرحله اول این نوع کاتالیزور اکسیداسیون مونوکسید کربن به دی اکسید کربن را انجام خواهد داد
 2. در مرحله بعدی نیز اکسیداسیون هیدروکربن­ها (سوخت نسوخته و نیمه سوخته) به دی اکسید کربن و آب انجام خواهد شد.

از این نوع کاتالیزور‌ها به طور گسترده در موتورهای دیزلی برای کاهش انتشار هیدروکربن و مونوکسید کربن استفاده خواهد شد. کاتالیزور دو طرفه تا سال 1981 در موتورهای بنزینی در خودروهای خارجی نیز استفاده می­‌شد. اما به دلیل ناتوانی آنها در کنترل اکسیدهای نیتروژن، کاتالیزورهای سه طرفه جایگزین نوع قدیمی کاتالیزورها شدند.

 • کاتالیزور سه طرفه سوزوکی

این نوع کاتالیزور نسبت به نوع قدیمی دارای مزیت اضافی کنترل انتشار اکسید نیتریک (NO) و دی اکسید نیتروژن (NO2) نیز می‌باشند،  از سال 1981، کاتالیزور “سه طرفه” به دلیل (کاهش اکسیداسیون) در سیستم­‌های کنترل آلایندگی خودرو در تمام دنیا در خودروها استفاده شدند.

بسیاری از کشورها به دلیل جلوگیری از آلودگی هوا مقررات سختگیرانه آلایندگی خودرو را اتخاذ کرده‌­اند که این در واقع به وجود کاتالیزورهای سه طرفه در خودروهای بنزینی بر می‌گردد.

بهتر است بدانید که کاتالیزورهای احیا و اکسیداسیون معمولاً در یک محفظه مشترک قرار دارند. با این حال، در برخی موارد، آنها ممکن است به صورت جداگانه قرار گیرند. مبدل کاتالیزوری سه طرفه دارای چند وظیفه همزمان می‌باشد:

 1. کاهش اکسیدهای نیتروژن به نیتروژن (N2)
 2. اکسیداسیون کربن، هیدروکربن ها و مونوکسید کربن به دی اکسید کربن
 • کاتالیزور سوزوکی سرامیکی

در این مدل که طرحی آن شبیه لانه زنبور می‌باشد. عنصر خنثی کننده ساخته شده از سرامیک ساخته شده که توسط یک آلیاژ پلاتین-ایریدیم محافظت خواهد شد.اما این نوع کاتالیزور معایبی نیز دارد مانند اینکه، این دستگاه بسیار شکننده است و با ضربه  یا تصادف باعث خراب شدن شبکه­‌های لانه زنبوری خواهد شد. علاوه بر این، اگر هنگام رانندگی از یک گودال عبور کنید، قطرات آب روی کاتالیزور داغ می­ریزد و ممکن است خراب شود.

یکی از دیگر از عوامل خرابی کاتالیزور سرامیکی گرد و غبار است که داخل دستگاه جمع شده و نه تنها به داخل محفظه احتراق، بلکه گاهی به داخل سیلندرهای موتور نیز نفوذ خواهند کرد. مزیت این نوع کاتالیزور ارزان­تر بودن آن است.

 • کاتالیزور سوزوکی فلزی

این نوع کاتالیزور کاملاً قوی و قابل اعتماد بوده و  از ضربه مکانیکی آسیب نخواهد دید. اما حتی چنین واحد فلزی قابل اعتمادی نیاز به مراقبت‌هایی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 1. از سوخت بی کیفیت یا سرب دار استفاده نکنید.
 2. روغن­ و ضد یخ می­تواند وارد محفظه احتراق شود.
 3. مخلوط سوخت غنی شده مجدد ممکن است باعث آسیب شود.
 4. دور کند موتور نیز می­تواند منجر به خرابی شود.
 5. گرانتر بودن این قطعه آن هم به خاطر استفاده از فلزات گران در تولید این کاتالیزور است.