کاتالیزور سراتو از قسمت های مهم در موتور خودروی سراتو است، توجه داشته باشید که هر قطعه ای که در خودرو بکار برده خواهد شد حتما کار مهمی را در خودرو انجام می‌دهد و بی شک خرابی و یا از کار افتادن آن قطعه باعث آسیب به خودرو یا حداقل بخشی از خودرو می‌شود.

رانندگان عزیز با رعایت استانداردها و چکاپ بموقع خودروهایشان از خسارات و خرابی ها و پرداخت هزینه اضافی برای تعمیرات بی مورد خودرو جلو گیریخواهند کرد و در ضمن با رعایت این موارد باعث خواهند شد تا عمر مفید خودرو و قطعات نیز افزایش پیدا کند. اما این موضوع که خودرو گاهی بنا به هر دلیلی به تعمیر نیاز پیدا خواهد کرد یک امری است که نمی‌توان جلوی رخ داد ان را گرفت یکی از قطعات مصرفی که که نیاز به تعمیر پیدا خواهد کرد و تعمیر به موقع آن نیز اهمیت بالایی دارد کاتالیزور خودرو می‌باشد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

وظیفه کاتالیزور سراتو

وظیفه کاتالیزور سراتو کاتالیزور سراتو، طوری ساخته شده که ذرات و مواد مسمومی و خطرناکی که توسط کار کرد موتور خودرو تولید می‌شود را دریافت و ان‌ها را به گازهای کم خطر یا بی‌خطرتری تبدیل کنند.

کاتالیزور سراتو تنها قطعه گران این خودرو که اگر سرقت شود متوجه نخواهید شد!

کاتالیست‌ها یا همان کاتالیزور خودرو قطعه‌ای است مهم که در خودروهای نسل سوم و چهارم  با هدف کاستن از ایجاد آلایندگی و صیانت از محیط زیست تعبیه  شده است اما به این علت که خاک آن با ارزش است و حاوی فلزات گرانبهایی می‌باشد این قطعه متاسفانه توسط افراد سودجو و با سوءاستفاده از ناآگاهی مالکان خودرو نسبت به ارزش این قطعه سودجویان اقدام به سرقت آن خواهند کرد.

برای مطالعه بیشتر: تعمیرکاتالیزور سراتو

مواد تشکیل‌دهنده کاتالیزور سراتو

بهتر است بدانید که دلیل گرانی کاتالیزورها مواد تشکیل‌دهنده این قطعه می‌باشد چرا که کاتالیزورها شامل پوسته ای از فولاد ضد زنگ ،عایق حرارتی و محفظه می‌باشند که داخل این محفظه با فلزات گرانبهایی مانند رودیم ، پالادیوم و پلاتین پوشانده شده است.

جایگاه این قطعه در مسیر اگزوز می‌باشد و وظیفه اصلی کاتالیزورها کنترل آلایندگی های خودروها می‌باشد . همانطور که گفته شد کاتالیزور خودرو قادر است گاز های سمی خارج شده از پیشرانه اتومبیل ها را به گاز های غیر سمی تبدیل نماید.

تعمیر و شستشوی کاتالیزور کوئیک
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

به خاطر اهمیت این قطعه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران استفاده از کاتالیزور در خودرو امری اجباری شده و به همین دلیل اکثر خودروسازان بزرگ دنیا از این قطعه در سیستم اگزوز محصولاتشان استفاده کرده‌اند.

ساختار کاتالیزور سراتو

کاتالیزورها  از اجزایی که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت تشکیل شده است:

هسته کاتالیست:ین لایه از یک پوشش سرامیکی با ساختار لانه زنبوری ساخته شده است که باعث خواهد شد لایه اکسیدی را نگه‌داری کنند.

لایه اکسیدی: لایه بعدی لایه اکسیدی می‌باشد که از جنس اکسید آلمینیوم، دی اکسید تیتانیوم و … است که علاوه بر افزایش سطح کاتالیست، وظیفه نگهداری از ماده کاتالیست را هم بر عهده دارد.

ماده کاتالیست: و اما لایه ماده کاتالیست که از مهم‌ترین و گران‌قیمت‌ترین ماده در کاتالیزور می‌باشد و دلیل آن هم ساخته شدن ین لایه از فلزات گران‌بهایی مانند پلاتین، پالادیوم و رودیوم می‌باشد.

مزایا و معایب برداشتن یا حذف کاتالیزور سراتو

مزایا و معایب برداشتن یا حذف کاتالیزور سراتوبا حذف این قطعه ارزشمند در مدت کوتاهی شتاب و قدرت موتور خودرو کمی افزایش پیدا خواهد کردف اما بعد از مدتی که از حذف کاتالیزور گذشت، موتور خودرو به دلیل افزایش کار مستهلک شده و خودرو دچار افت شتاب شدید خواهد شد.

از دیگر مواردی که بعد از حذف کاتالیزور برای خودروی شما پیش خواهد آمد افزایش آلایندگی خودروی شما تا حدود تقریبا20 برابر می‌باشد، افزایش ناگهانی مصرق سوخت و بالا رفتن صدای موتور خودرو می‌باشد.

خرید کاتالیزور سراتو از کاتالیست وان

کاتالیست وان یک گروه تخصصی است که سال‌ها است در زمینه فروش، تعمیر کاتالیزور و تعویض آن فعالیت دارد این گروه با بهره‌گیری از افراد متخصص و استفاده از ابزارهای مدرن جهت تشخیص و بر طرف کردن ایراد آن بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه خواهد داد دانستن این نکته خالی از لطف نیست که بدانید این گروه قطعه اورجینال را با قیمتی مناسب تقدیم شما خواهد کرد و با استفاده از قطعه اورجینال تا مدت‌ها از تعمیر آن بی‌نیاز خواهید شد.