چرا تعمیر کاتالیزور چانگان؟ سوالی است که باتوجه به اهمیت این قطعه و به خصوص اگر راننده خودروی چانگان هستید ممکن است روزی ذهن شما را به خود مشغول کند. دراین مقاله ما سعی داریم اطلاعات مفیدی از کاتالیزور و تعمیر آن را در اختیارتان قرار دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

چرا تعمیر کاتالیزور چانگان؟

اهمیت تعمیر کاتالیزور چانگان

برای فهمیدن اهمیت تعمیر کاتالیزور چانگان باید به توضیح درباره عملکرد این قطعه بپردازیم و اینکه وجود آن در خودرو چگونه باعث جلوگیری آلودگی هوا می‌شود، با دانستن این عوامل به راحتی پی به اهمیت تعمیر کاتالیزور خودروی خود خواهی برد.

نحوه عملکرد کاتالیرور:نحوه عملکر این قطعه به این صورت است که دودی را که خودرو تولید می‌کند دارای آلایندهای خطرناک زیادی است آلایندهایی مانند: کربن منوکسید،هیدرو کربن و اکسیدهای نیتروژن، کاتالیزورها این گازها را دریافت و بعد از تجزیه گازها و واکنش‌های شیمیایی گازها با الاینده های کم خطرتری را وارد هوا می‌کنند. اولین وظیفه این قطعه ارزشمند،این است که اکسیت ازت را به عنوان ماده سمی دریافت و به گاز ازت که یک گاز بی‌خطر است تبدیل کند.امروزه برای جلوگیری از آلودگی هوا بسیاری از کشورها از جمله ایران استفاده از کاتالیزور را در خودروها اجباری کرده‌اند.

خرید یا تعمیر تعمیر کاتالیزور چانگان

خودروهایی که  قدیمی تر هستند و کارکرد بیشتری نسبت به خودروهای جدیدتر دارند باید هر ساله کاتالیزور این خودروها باید به یک مرکز تخصصی نشان داه شوند تا از سلامت آن مطلع شوید. اگر کاتالیزور خراب شده باشد در تست سلامت آلایندگی رد خواهد شد و در صورتی که قابل تعمیر نباشد باید یک کاتالیزور جدید و نو جایگزین آن نمایید.

مجموعه تخصصی کاتالیست وان با سال ها تجربه در زمینه فروش و تعمیر کاتالیزور چانگان و دیگر خودروها جهت تعمیر و تعویض حرفه‌ای کاتالیزور خودروی شما در خدمت شماست تا با قیمت مناسب بهترین و سریع‌ترین خدمات را در اختیار مشتریان قرار دهد. عمر کاتالیزورها بستگی به مصرف آن ها دارد ولی هر سال باید مورد بررسی قرار گیرند و به طور معمول طول عمر هر کاتالیست حدود 3 الی 4 سال می باشد و پس از این زمان باید تعویض شود.

خرید یا تعمیر کاتالیزور چانگان

نشانه هایی که به شما می‌گوید به تعمیر کاتالیزور نیاز دارید

نشانه های تعمیر کاتالیزور

زمانی که کاتالیزور دچار مشکل می‌شود خودرو علایمی را مبنی بر خرابی از خود نشان می‌دهد بهتر است با دیدن ایین علائم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم هرچه زودتر خودروی خود را برای چک کاتالیزور نزد متخصص ببرید علائمی چون:

 روشن‌شدن چراغ چک موتور

اگر سیستم رایانه اتومبیل هر گونه خطایی را در موتور تشخیص دهد، چراغ چک موتور را  برای اطلاع راننده از مشکل روشن می‌کند. ازآنجاکه مشکلات متعددی باعث روشن‌شدن چراغ چک می‌شوند برای اینکه بفهمید مشکل از کاتالیست است باید از اسکنر استفاده کنید و کد مربوط به آن را بخوانید.

۲. افت‌کردن قدرت ماشین

اگر کاتالیزور خودرو درست کار نکند، اتومبیل را دچار تکان‌ها و لرزش ناگهانی کرده و به آن اندازه که باید، خودرو کشش نداشته باشد. ممکن است دلیلش این باشد که توان مبدل کاهش یافته است و به‌دلیل تخریب‌شدن و داغ‌شدن سلول‌ها و نیز مسدودشدن راه عبور گازهای اگزوز، موتور نمی‌تواند به‌خوبی تنفس کند. در نتیجه ماشین قدرت کافی ندارد و این مورد به خوبی توسط راننده خودرو حس خواهد شد.

۳. شنیدن صداهای غیرطبیعی از قسمت زیر ماشین

اگر زمان استرت زدن و یا در دور موتور بالا صدای ضربه به گوشتان رسید، به سلامت کاتالیزور خودروی خود شک کنید. بیشتر مواقع این صدا  زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سرامیکی تجزیه شده و ذرات آنها تحت‌تأثیر جریان گاز و نیروهای گریز از مرکز به دیواره کاتالیزور برخورد می‌کنند و این صدا آن‌قدری بلند هست که آن را به راختی بشنوید.

۴. اشکال در خروج گازهایی که از صداخفه‌کن اگزوز می‌آیند

اگر کف دستتان را در مقابل لوله اگزوز ماشینی که کاتالیست آن سالم است قرار دهید، حس خواهید کرد که جریان گاز خروجی حالت لرزشی یا نوسانی دارد. دلیلش این است که دریچه‌های خروجی به نوبت کار می‌کنند. اگر حس می‌کنید که جریان خروجی این گازها ضعیف است یا حالت موجی ندارد، سلول‌های کاتالیست از بین رفته‌اند.

این‌طور نیست که کاتالیزورخودرو بلافاصله و یک شبه خراب شود. معمولا قبل از خرابی کامل کاتالیزور، عملکرد آن دچار نقص می‌شود که با تشخیص به‌موقع این نشانه‌ها می‌توانید جلوی خسارت‌های بیشتر را بگیرید.

کلام آخر: تعمیر کاتالیزور نیاز به تخصص بالایی دارد و حتما برای این قطعه ارزشمند به تعمیر کار متخصص مراجعه نمائید. اگر به خواندن این گونه مقالات علاقه‌مند هستید خواندن مقاله تعمیر کاتالیزور برلیانس را به شما پیشنهاد می کنیم