206

car-206-catalyst-one

 

به جرات می‌توان گفت که پژو 206، پرطرفدارترین هاچ‌بک سال‌های اخیر بازار ایران بوده‌است. خودرویی با ظاهری زیبا و اسپرت‌مانند که علاوه بر قشر جوان، در میان سایر افراد نیز طرفداران همیشگی خود را داشته ‌است. امروز مجموعه بزرگ کاتالیست وان در این مقاله جامع به بررسی مهم ترین ویژگی ها و ایرادات پژو 206 میپردازد.

با ما همراه باشید

 

مقدمه

این خودرو در ایران از سال‌های ابتدایی عرضه به بازار، پیچ‌ وخم‌های متعددی را پشت سر گذاشته ‌است. از تحریم، کمبود قطعات، مونتاژ با قطعات چینی و ایرانی گرفته تا تغییرات گسترده در امکانات خودرو؛ همگی تحولاتی است که این خودرو آن‌ها را تجربه کرده‌است.

در سال‌های اخیر شرکت‌های خودروسازی متعددی تلاش کرده‌اند تا با عرضه انواع خودروها، بازار را از آن خود کنند. این امر هیچگاه موفقیت‌آمیز نشده ‌است. امروزه پیش‌فروش  خودرو 206 از کارخانه با استقبال شدید مشتریان رو‌به‌رو است.

(( در ادامه مطلب به بررسی نخصصی این خودروی محبوب میپردازیم ))

آشنایی با پژو 206

تولید و عرضه بیش از 3100 دستگاه پژو 206 در روز در بیش از 10 کشور دنیا، رکوردی است که هر خودرویی قادر به دست‌یابی به آن نیست. این مهم به دلیل محبوبیت این خودروی فرانسوی در سراسر جهان به‌دست‌آمده است. خودروی فوق در بازار کنونی ایران در دو نوع اس دی (برگرفته از کلمه سدان) و هاچ بک است.

عرضه خودروی یادشده در 6 تیپ و با مشخصات فنی متفاوت و البته آپشن‌های متفاوت صورت‌می‌گیرد. از تیپ 1 با موتور TU3 و سیستم صوتی قدیمی تا تیپ‌های بالاتر با موتور TU5 با Day light و سنسور دنده عقب؛ همگی در سال‌های اخیر در بازار عرضه شده و به‌فروش می‌رسند.

در این میان، تیپ 2 و تیپ 5 خودروی یادشده در میان مشتریان از اقبال بسیار خوبی برخوردار بوده‌اند. دلیل این امر را می‌توان شتاب قابل‌قبول، مصرف معقول سوخت، ترمز دیسکی و پایداری خوب خودروها نسبت به سایر تیپ‌ها عنوان‌کرد. البته فاکتور قیمت نسبت به امکانات نیز در این زمینه تاثیرگذار بوده‌است.

با این وجود اما ایراداتی در تیپ‌های مختلف پژو 206 وجود دارد و همچنان رفع نمی‌شود. این ایرادات شایع حتی باعث‌شده‌اند بعضی مشتریان به خودروهای هاچ‌بک چینی مانند برلیانس روی بیاورند.

 

شایع ترین ایرادات فنی 206 کدام است؟

بررسی مهم ترین ویژگی ها و ایرادات پژو 206 در زمینه ایرادات فنی، حتی با درنظر گرفتن تمامی این صحبت‌ها، بازهم نباید از ایرادات فنی خودرو به عنوان یک خودروی قدیمی غافل شد. بی‌شک از خودرویی که نزدیک به دو دهه از عمر آن در بازار ایران می‌گذرد، انتظار بیشتری در زمینه بهبود ایرادات می‌رود.

به صورت طبیعی، تولیدکننده باید در سال‌های اخیر و با فروش مدل‌های جدیدتر خودرو، باید ایرادات فنی و غیرفنی آن را کم و کمتر کند. اما متاسفانه برخی ایرادات در پژو 206 به صورت دوره‌ای در هر مدل تکرار می‌شوند و خبری از رفع آن‌ها نیست. همراه مکانیک قصد دارد تا در این مقاله به بررسی شایع‌ترین ایرادات فنی پژو 206 بپردازد.

 

کمبود فضای کابین؛ 206 خودروی مسافرت خانوادگی نیست!

حتی با پذیرفتن این امر که فضای کابین در خودروهای هاچ بک محدودیت دارد؛ بازهم نمی‌توانیم از ضعف بزرگ کمبود فضا در 206 سخن نگوییم. نشستن سرنشینان عقب در مدل هاچ‌بک 206، به شکلی است که فردی با قدی بین 175 تا 180 سانتی‌متر نیز اذیت می‌شود. حال تصور کنید راننده خودرو خود بلندقد بوده و صندلی راننده را عقب کشیده‌باشد.

دراین‌صورت سرنشین عقب حتی جای پای خود را به راحتی نخواهد‌داشت. همین امر بزرگ‌ترین ضربه را به این خودرو در امتیاز راحتی نشستن می‌زند.

با چنین فضایی و البته با توجه به فضای بسیارکم جعبه خودرو، سفر با پژو 206 اصلا راحت نخواهد بود و کمبود فضا قطعا شما را اذیت خواهد‌کرد. تنها در سفرهای دو یا نهایتا سه نفره می‌توانید تجربه راحتی سفر را داشته‌باشید. بنابراین 206 را نمی‌توان خودروی مسافرت و خانواده دانست.

تعمیر کاتالیزور 207
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

 

206

car-206-catalyst-one

قطعات گران، هزینه سرویس و تعمیرات بالا

برای درک تفاوت قیمت قطعات یدکی پژو 206 با سایر خودروها، سری به یک فروشنده قطعات یدکی بزنید. برای مثال دیسک صفحه پژو 206 در یک برند یکسان در مقایسه با دیسک صفحه سایر هم‌خانواده‌ها بیش از 30 درصد گران‌تر است.

حال در اکثر قطعات مصرفی مهم خودرو همین موضوع را درنظر داشته‌باشید. متوجه می‌شوید که 206 خودرویی پرخرج است. موضوع هزینه، یکی از آشناترین ایرادات فنی 206 است.

از سوی دیگر حساس‌ بودن خودرو و گران‌بودن قطعات، لزوم سرویس‌های منظم دوره‌ای در این خودرو بیش از بقیه احساس می‌شود. به دلایلی نظیر سختی تعویض قطعات، فضای کم بین محفظه موتور و سایر قطعات، همچنین وقت‌گیر‌بودن دسترسی به قطعات مختلف توسط مکانیک، هزینه تعمیرات و سرویس خودرو نیز بالا است.

البته هزینه‌های نگهداری در تیپ‌های مختلف متفاوت است؛ مثلا خودروی 206 تیپ 6 هزینه نگهداری بالاتری نسبت به بقیه دارد.

 

استهلاک بالای خودروهای تولید سال 92 به بعد

استهلاک تا سال 91 در بازار ایران، جزو ایرادات فنی خودروی فوق به‌حساب نمی‌آمد. زیرا در این خودروها از قطعات فرانسوی استفاده می‌شد. در تابستان 91 و در پی تشدید تحریم‌ها در صنایع مختلف علیه ایران، همکاری گروه پژو سیتروئن برای همیشه با ایران پایان یافت.

در این زمان پس از توقف تولید به دلیل عدم وجود قطعه، اقدام به مونتاژ با قطعات چینی و ایرانی کرد. همین امر باعث شد تا کیفیت خودروهای تولیدی بعد از این سال افت محسوس و شدیدی داشته‌باشد.

خودروهای تولیدشده پس از قطع همکاری شرکت فرانسوی، تنها یکی دو سال بعد نشان‌دادند که تفاوت کیفیت قطعات فرانسوی با قطعات ایرانی و چینی چیست. با افزایش استهلاک و قیمت قطعات، امروزه کیفیت پایین قطعات و استهلاک بالای خودرو، یک ضعف جدی در 206 است. طبیعی است که این امر هزینه‌های قابل‌توجهی روی دست مالکان خودرو می‌گذارد.

 

جلوبندی ضعیف، سیستم تعلیق خشک

بسیارکم پیش می‌آید که مالکان پژو 206 در تمامی تیپ‌ها، از جلوبندی خودرو ابراز نگرانی نکنند. طبق تک خودرو و طراحی یکپارچه باعث شده‌است تا خودرو در برخورد با پستی و بلندی‌ها به راحتی دچار مشکل شود و سر از تعمیرگاه درآورد.

در چنین حالتی هنگام برخورد به یک مانع یا دست‌انداز، وزن بیشتری بر خودرو تحمیل می‌شود. این مورد از ایرادات فنی 206 می‌تواند هزینه‌های سنگینی روی دست راننده بگذارد.

سیستم تعلیق 206 نیز به دلیل خشک‌بودن، ضربات متعددی را به اتاق وارد می‌کند. از سوی دیگری بسیاری از مالکان خودروی فوق در مدت زمان کمی پس از خرید، با مشکلات ناشی از ضعف کمک‌های عقب خودرو روبه‌رو شده‌اند.

حال در نظر بگیرید با چنین سیستم تعلیق خشکی با خودرو پس از خرید آن روبه‌رو شوید. چندی بعد صداهای ناخوشایند درون اتاق ناشی از خرابی کمک‌های عقب نیز به‌گوش برسد؛ قطعا از خرید خود پشیمان خواهید‌شد.

 

سایر ایرادات فنی پژو 206

شایع ‌ترین مشکلات فنی خودرو تا این قسمت بیان شد. اما این موارد تمام مشکلات شما پس از خرید پژو 206 نخواهد‌بود. بعضی دیگر از مشکلات عمده این خودرو عبارتند از:
در بسیاری از خودروهای تولید شده 206، ضعف واشر سرسیلندر وجود دارد.

یعنی درصورتی‌که راننده کمی در چک‌کردن وضعیت فن، آب رادیاتور و سایر اجزای مرتبط سهل‌انگاری کند، با سوختن واشر، با پدیده قاطی‌شدن آب و روغن خودرو مواجه‌می‌شود.
پلاستیک خشک و یک‌تکه داشبورد خود گواه بزرگی برای این ادعا است.

قیمت پژو 206 نسبت به امکانات آن بالا است. در قیمت‌های نزدیک و حتی مشابه این خودرو، می‌توان خودروهای کارکرده از برندهای معتبر یا خودروهای چینی قابل‌رقابت خریداری‌کرد.

بازیافت ضایعات کاتالیزور خودروها

شستشوی کاتالیزور کلیه خودروها با مواد نانو