car-catalyst-one

اگزوز خودرو

اگزوز خودرو وظیفه‌ای مهم و کلیدی در عملکرد وسیله نقلیه را برعهده دارد  که در این  مقاله به بررسی مهم ترین ویژگی ها و وظایف این قطعه توسط مجموعه کاتالیست وان میپردازیم.

همچنین وظیفه بی صدا کردن خودرو به عهده سیستم اگزوز بوده و کیفیت عملکرد اگزوز، شدت و ضعف انجام آن را تعیین می‌کند. در کل مهمترین وظایف اگزوز را باید کاهش آلایندگی، کاهش دما و کاهش صدا بدانیم. برای درک بهتر عملکرد سیستم این قطعه، خوب است که اجزای تشکیل دهنده اگزوز خودرو را شناخته و درباره وظیفه هر یک بیشتر بدانیم. در این مبحث می‌خواهیم درباره عملکرد اگزوز ماشین، اجزا آن، عملکرد و به طور کلی  اگزوز خودرو، اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

 

اجزای اگزوز خودرو

اجزای اگزوز خودرو به شرح زیر هستند:

 

 

اجزای اگزوز خودرو

منیفولد

منیفولد 

اولین قسمت اگزوز در خودرو منیفولد هوا است. منیفولد در موتورهای مختلف به دو شکل قرار دارد: در موتورهای خطی در یک طرف موتور و در موتورهای خورجینی V شکل، در طرفین موتور قرار می‌گیرد. این منیفولد است که دودهای تولید شده از مجرای سرسیلندر را دریافت کرده و به سمت لوله اگزوز می‌فرستد.

 

انبار اگزوز خودرو

بخش بعدی نیز انبار اگزوز است که صدای خودرو را کاهش داده و مانع از لرزیدن لوله اگزوز می‌شود. جنس انباره و همین طور سایز آن، نقش اصلی در صدای خروجی از اگزوز و میزان کاهش آن را بر عهده دارد.

 

لوله بلند خروج دود

بعد از این انبار یک لوله بلند تا انتهای خودرو وجود دارد که در انتها به آخر خودرو می‌رسد و با خروج دود از این انبار، ماجرای عملکرد اجزای سیستم اگزوز خودرو پایان می‌گیرد. ( تعمیر کاتالیزور )

 

اجزای تشکیل دهنده اگزوز پراید

اولین قسمت در اجزای تشکیل دهنده اگزوز پراید، منیفولد اگزوز بوده که چدنی آن به موتور چسبیده و علامت آن نیز روکش آلومینیومی روی آن است که به شدت گرم می‌شود. در ادامه لوله رابط بین منیفولد و کاتالیست را در میان اجزای تشکیل دهنده اگزوز پراید خواهیم دید. کاتالیست قطعه‌ای است که با داشتن فیلتر، مانع از خروج گازهای آلاینده از سیستم اگزوز می‌گردد. در ادامه به انبار اول اگزوز می‌رسیم. درون منبع اگزوز پراید، لوله های کوچکی وجود دارد که کار آن‌ها کنترل صدای خروجی خودرو تعریف شده است.
این لوله‌ها مانند آلات موسیقی کار کرده و از تکنولوژِی ظریفی برای کاهش صدا استفاده می‌کنند. پس از یک رابط دیگر به منبع اگزوز آخر می‌رسیم. صدا در این منبع کاملا قابل تحمل می‌شود و به شدت کاهش می‌یابد. دقت داشته باشید که در کل مسیر هم از بست‌های پلاستیکی استفاده شده است.

What is a car catalyst
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

 

عملکرد اگزوز ماشین

اگزوز خودرو عملکرد مکانیکی ندارد و به صورت عامیانه به دودکش خودرو معروف است؛ اما اگر با دید کارشناسی به آن بنگرید، متوجه اهمیت این قطعه مهم خواهید گشت. عملکرد آن به این صورت است که پس از احتراق سوخت در موتور، تولید گازهای ناشی از احتراق را از طریق عبور از یک کاتالیست و انبار اگزوز به سمت انتهای ماشین سوق داده و در آخر خارج سازد.

 

کاتالیست

کاتالیست مرحله بعدی مسیر اگزوز و مهم ترین قطعه مجموعه کاتالیست وان به شمار میرود.

کاتالیست با توجه به فیلترهای سرامیکی که دارد، عهده‌دار تصفیه دود خروجی از اگزوز است. کاتالیست فیلتری است که سطح آلایندگی خودرو را به شدت پایین می‌آورد. این قطعه نقش مهمی در کنترل آلاینده‌های خروجی خودرو دارد و البته در خودروهای داخلی از میزان شتاب خودرو کم می‌کند. برخی از رانندگان کاتالیست خودروی خود را باز کرده و به جای آن لوله رابط می‌گذارند تا شتاب خودرو افزایش پیدا کند که به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

 

امروزه تلاش اکثر طراحان و تولید کنندگان خودرو براین است که موتوری تولید کنند که

دارای حداکثر بازده نسبت توان به وزن را دارا باشد.یکی از راه های ممکن در جهت تامین

این هدف، تخلیه مناسب دود اگزوز است.

همان طور که می دانیم اگزوز ها وظیفه انتقال دود حاصل از واکنش‌های شیمیایی درون

سیلندر‌ها را به خارج از سیستم پیشرانه اتومبیل و هدایت آن به محیط را دارند. میزان فشار

برگشتی ایجاد شده توسط سیستم اگزوز بسیار حساس می باشد چنانکه زیاد بودن فشار

برگشتی روی عملکرد نهایی موتور تاثیر منفی می گذارد به طوری که شدت جریان گازهای

خروجی در میزان چرخش زیاد میل لنگ در هر دقیقه ، مقاومت ایجاد می کند.

در نتیجه باعث می شود که موتور نتواند با سرعت کافی گازهای درون اگزوز را خارج کند

تا مانع از آلوده شدن مخلوط تازه هوای سوختی شود که در حرکت مکش بعدی، وارد محفظه

احتراق موتور می شود و نهایتا منجر به کاهش توان و قدرت موتور می شود. بنابراین

مبحث فشار خروجی در خودرو از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

توجه نمائید که با خرید کاتالیزور اورجینال از گروه تخصصی کاتالیست وان می توانید از شر تعمیر کاتالیزور زود هنگام خلاص شوید