بسیاری از رانندگان خودروها از اهمیت وجود کاتالیزورها مانند :کاتالیزورلیفان X60 بی‌اطلاع هستند به همین دلیل گروه تخصصی کاتالیست وان که سال‌ها است در ضمینه فروش، تعمیر و تعویض کاتالیزور فعالیت دارد تصمیم گرفته تا در این‌باره مقاله جامعی را در اختیار رانندگان قرار دهد تا درباره نحوه عملکرد کاتالیزور، اهمیت آن, تعمیرکاتالیزور و… اطلاعات بیشتری را داشته باشند.

کاربرد کاتالیزورلیفان X60

کاربرد کاتالیزورلیفان X60 کاتالیزور که به آن مبدل کاتالیستی نیز گفته می‌شود قطعه‌ای می‌باشد که سر راه خروجی اگزوز خودرو قرار دارد و طی یک سری واکنش های شیمیایی با تبدیل گازهای سمی حاصل از احتراق خودرو به گازهای بی ضرر یا کم خطرتر، از آلودگی هوا جلوگیری خواهد کرد.

بهتر است بدانید که کاتالیزورها دارای انواع مختلفی هستند و واکنش های شیمیایی هر کدام از نوع‌های آن بسته به نوع موتور و سوخت مصرفی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال این مبدل برای خودروهای گازوئیلی طوری ساخته شده که در آن واکنش های اکسیداسیون انجام خواهد شد.

توجه داشته باشید که طی انجام این واکنش ها، مونو اکسید کربن، مشتقات اکسید نیتروژن، و کربوهیدرات های حاصل از احتراق ناقص سوخت، به دی اکسید کربن، نیتروژن، و آب تبدیل خواهد شد.

مبدل های کاتالیستی بیش ترین عملکرد را در خودروها دارند، اما در ژنراتورها، لوکوموتیوها، کامیون ها، و هواپیماها نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

گفتنی می‌باشد که، این وسیله در حقیقت در راستای پیروی از مقررات دولتی و زیست محیطی مبنی بر رعایت حداکثر میزان آلایندگی خودروها ابداع شده‌اند.

اجزای تشکیل‌دهنده کاتالیزورلیفان X60

کاتالیزورها قطعات ارزشمندی هستند که به خاطر استفاده ازفلزهای گرانبها در ساختار آن قیمت بالایی نیز دارند فلزاتی مانند: پلاتین، رودیم، پالادیم و همچنین فلزهایی مانند آهن، منگنز، نیکل، مس و عنصر سدیم در کاتالیزورهای سه ­گانه به عنوان بافر و ذخیره­ کننده و آزاد کننده اکسیژن به کار خوهند رفت و مخلوط گاز را همواره در حد نقطه استوکیومتری نگه خواهند داشت چرا که  در حول این نقطه کاتالیست­‌های سه گانه بالاترین کارایی را خواهند داشت.

برای مطالعه بیشتر: تعمیر کاتالیزور لیفان X60

رفع خطای کاتالیزورلیفان X60

رفع خطای کاتالیزورلیفان X60با توجه به  نامرغوب بودن بنزین‌ها ، کاتالیزورهای خودروها مانند کاتالیزورلیفان X60 به مرور دچار گرفتگی خواهند شد متاسفانه بعضی مالکین خودرو به جای تعمیر یا تعویض این قطعه ارزشمند آن را خالی می کنند. یا در برخی مواقع از هدرز برای افزایش شتاب خودرو استفاده خواهند کرد.

تعمیر کاتالیزور کیا
بیشتر بخوانید
مرکز تخصصی تعمیرکاتالیزور

خودروهای یورو 4 که دارای دو سنسور اکسیژن هستند پس از تخلیه کاتالیزور یا نصب هدرز چراغ چک با خطای کاتالیستی روشن خواهد شد،گروه تخصصی کاتالیست وان با دانش فنی خود در زمینه ریمپ ایسیو قادر است این خطا را برطرف نماید.

البته لازم به ذکر است که تخلیه کاتالیزور اصلا از سوی گروه کاتالیست مورد تایید نمی باشد به این دلیل که آلایندگی زیادی تولید خواهد کرد و همچنین باعث آسیب به دیگر قطعات خودرو نیز خواهد شد.

توجه داشته باشید که در خودروهای لیفان 620 و X60 که دارای موتور 1800 هستندخطای کاتالیست از شایع ترین ایرادات این خودرو می باشد البته این ایراد با ریمپ ایسیو برطرف خواهد شد ، درخودروهای 207 و 206 این خطا بعد از نصب هدرز مشاهده می شود که با ریمپ ایسیو قادر خواهید بود آن را رفع نمائید.

نقش اگزوز خودرو چیست؟

کارآیی اصلی اگزوزها در خودورها، جمع آوری و خارج کردن دودهای حاصل از واکنش های شیمیایی در سیلندر می‌باشد، اما اگزوزها عملیات دیگری نیز در خودرو انجام می‌دهند مانند: کاهش آلایندگی، کاهش دما و کاهش صدا. توجه داشته باشید که  یکی از مهم ترین وظایف اگزوز، کاهش صدای ایجاد شده توسط موتور خودرو می‌باشد

صدای زیاد اگزوز می تواند احتمالاً خبر از یک نشتی در اگزوز خودرو بدهد. پیدا کردن و رفع نشتی مورد نظر در خودرو می تواند به طور مؤثری در کاهش صدای اگزوز نقش داشته باشد.

اگر اگزوز خودروی شما در حالت طبیعی نیز صدای بلندی تولید می‌کند، دلیل آن را می توانید از کارخانه‌ی تولیدی آن جویا شوید و برای حل آن نیز کافی است یک صدا خفه کنِ اگزوز روی آن نصب نمائید.

سخن آخر: شما عزیزان با خرید اورجینال کاتالیزورلیفان X60 از گروه تخصصی کاتالیست وان با قیمتی مناسب تا مدت‌ها از تعمیر کاتالیزور بی‌نیاز خواهید شد.