کاتالیزور سوناتا

یکی از قطعات حیاتی که در خودروها نصب می‌شود کاتالیزور سوناتا می‌باشد چرا که، مانع انتشار گازهای مضر گلخانه‌ای در هوا خواهند شد.

این قطعه با ارزش که با نام کاتالیست نیز شناخته می‌شود، در سیستم اگزوز خودرو قرار داده شده و وجود و سلامت آن برای تمام خودروها ضروری می‌باشد.

به همین‌خاطر است که اگر خودرویی فاقد کاتالیزور باشد یا این قطعه در خودرو دچار مشکل شده باشد، برگه معاینه فنی را دریافت نخواهد کرد.

این قطعه با گذشت زمان و یا به دلایل گوناگون دیگر، ممکن است دچار خرابی شود و دیگرقادر نباشند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند، به همین خاطر باید هرچه زودتر به تعمیر ان بپردازید تا مانند قبل کارایی لازم را این قطعات ارزشمند داشته باشند. در این مقاله گروه تخصصی کاتالیست تصمیم دارد درباره کاتالیزور سوناتا، تعمیر کاتالیزور سوناتا، و نحوه نگهداری از این قطعه و… به شما عزیزان اطلاعاتی دهند. اگر علاقه‌مند هستید در این‌باره اطلاعاتی را دریافت نمائید تا انتها با ما همراه باشید.

کاتالیزور سوناتا چیست و چه کاری را انجام می‌دهد؟

کاتالیزور سوناتا چیست و چه کاری را انجام می‌دهد؟ همانطور که قبلا نیز توضیح دادیم کاتالیزور سوناتا، یا کاتالیزور هر خودروی دیگری قطعاتی می‌باشد که در مسیر سیستم اگزوز نصب شده تا گازهای مضری که از خروجی موتور خارج می‌شود را به وسیله یک واکنش شیمیایی، تبدیل به گازهای بی‌ضرر یا کمترخطرتری نمایند.

توجه داشته باشید که کاتالیزورهای اولیه، تنها قادر خواهند بود تا مونوکسید کربن و هیدروکربن‌های خروجی از موتور را تصفیه نمایند، ولی کاتالیزورهایی که امروزه روی خودروها نصب می‌شوند، می‌توانند ترکیبات مضر نیتروژن را نیز که در هنگام احتراق موتور تولید خواهند شد را، به گاز بی‌خطر نیتروژن تبدیل نمایند.

عامل اصلی که سبب واکنش شیمیایی در کاتالیزورها خواهد شد وجود، فلزات گرانبهایی هستند که در ساخت آن استفاده می‌شوند.

بهتر است بدانید که این فلزات گران قیمت شامل پالادیوم، رودیوم و پلاتین می‌باشند و نقش کاتالیزور را آن‌ها ایفا خواهند کرد. درون کاتالیزور، شامل یک شبکه لانه زنبوری هستند که این فلزات به‌عنوان یک پوشش بر روی این شبکه‌ها اعمال خواهند شد و با عبور جریان گازهای مضر از کاتالیزور، فرآیند واکنش شیمیایی را تسهیل می‌نمایند.

عوامل خرابی کاتالیزور سوناتا؟

عوامل خرابی کاتالیزور سوناتا؟کاتالیزورها قطعات حساسی هستند و خرابی این قطعات، علائم مختلفی دارند در ادامه به برخی از این دلایل اشاره خواهیم کرد.

ورود سوخت خام به کاتالیزور

یکی از مسائلی که باعث خرابی کاتالیزور سوناتا خواهد شد، این خواهد بود که سوخت خام به درون آن نفوذ کرده چرا که نفوذ سوخت خام به کاتالیزور، در اثر عدم تناسب مناسب بین سوخت و هوا در موتور خودرو اتفاق خواهد افتاد که این اتفاق باعث خواهد شد بنزین در دهانه کاتالیزور شعله‌ور شده و شبکه لانه زنبوری را ذوب نماید. اگر این اتفاق رخ دهد، تعمیر کاتالیزور سوناتا غیرممکن شده  و باید به تعویض آن بپردازید.

نشت روغن و مایعات دیگر به سیستم اگزوز

انواع مختلفی از روغن‌ها و مایعات مختلف درون خودرو وجود دارد، و در مسیرهای معینی حرکت خواهند کرد تا به وظیفه خود عمل نمایند.

اما گاهی در بعضی مواقع، وجود نقص در مسیر باغث خواهد شد تا این مایعات به قسمت‌های دیگر نشت نماید و ضدیخ و روغن خودرو، در موتور خودرو جریان پیدا کند.

اگر واشرهای خودرو دچار مشکل شوند، آن‌ها وارد سیستم اگزوز شده و به کاتالیزور نفوذ خواهند کرد. نفوذ روغن و ضد یخ باعث خواهد شد تا به مرور زمان کاتالیزور کارایی خود را از دست بدهد. به این دلیل باید هرچه سریع‌تر ایراد موتور را برطرف و سپس به فکر تعمیر کاتالیزور سوناتا باشید.

برای مطالعه بیشتر: تعمیر کاتالیزور سوناتا

رانندگی در مسافت کم با خودرو

برای اینکه کاتالیزورها عملکرد مناسبی از خود نشان دهند باید به اندازه کافی داغ شوند. اما افرادی هستند که با خودروی خود، فقط در شهر رانندگی کرده و یا معمولا سفرهای کوتاه با سرعت کم یا متوسط را دارند، این موضوع باعث خواهد شد تا به مرور زمان، رسوبات و دوده‌ها در شبکه لانه زنبوری نفوذ کرده و منافذ آن را مسدود نماید.

توجه داشته باشید که اگر این قطعات ارزشمند به اندازه کافی داغ شوند، تمام این مواد اضافی را خواهند سوزاند. گرفتگی کاتالیزور باعث خواهد شد تا  گازهای خروجی از موتور، به راحتی از آن عبور نکرده و به سمت موتور بازگردند، وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، علاوه‌بر کاتالیزور، موتور خودرو نیز تحت‌تاثیر قرار گرفته و دچار افت عملکرد خواهد شد.

سخن پایانی: با خرید اورجینال کاتالیزور سوناتا از گروه تخصصی کاتالیست وان تا مدت‌های طولانی از تعمیر کاتالیزور آسوده خواهید بود و این برای رانندگان به صرفه است همچنین با سپردن تعمیر کاتالیزور خودروی خود نیز به این گروه حرفه‌ای بهترین خدمات را با ارزان‌ترین قیمت دریافت نمائید.