تعمیر کاتالیزور و تاثیر آن بر آلوگی هوا چیست؟

تعمیر کاتالیزور و تاثیر آن بر آلوگی هوا چیست؟ اگر مقالات گذشته ما مانند تعمیر کاتالیزور و… مطالعه کرده باشید می‌دانید که بین سلامت و وجود کاتالیزور و جلوگیری از آلودگی هوا رابطه مستقیمی وجود دارد.

برای یادآوری مجدد نحوه عملکرد کاتالیزور به این‌صورت است که گازهای تولید شده توسط کارکرد موتور خودرو را که شامل مواد شیمیایی بسیار مضرر ی نیز هست دریافت و بعد از انجام عملیات شمیایی  آن‌ها را تیدیل به گازهای بی‌خطر یا کم خطر تری می‌کنند.

تعمیر کاتالیزور و تاثیر آن بر آلوگی هوا

 اطلاعات تکمیلی درباره تعمیر کاتالیزور و تاثیر آن بر آلودگی هوا:

 اطلاعات تکمیلی درباره تعمیر کاتالیزور و تاثیر آن بر آلودگی هوا:

همانطور که در مقالات گذشته نیز گفته شد تعمیر کاتالیزور اصلا کار ساده‌ای نیست و نیاز به تجزبه و تخصص بالایی دارد چرا که با حذف بی‌جای این قطعه ارزشمند یا تعمیر غیر اصولی کاتالیزور آلودگی که توسط خودروها تولید می‌شود دو برابر شده پس طبیعی است که باعث آلودگی هوا و صدمه به محیط زیست نیز خواد شد

پس از آنجایی‌که تعمیر کاتالیزور و تاثیر آن بر آلوگی هوا بسیار زیاد است،حتما باید علائم خرابی کاتالیزور که توسط راننده خودرو به راحتی قابل درک است را بشناسید و با دیدن این علائم در اولین فرصت به تعمیرکار متخصص مراجعه تا مشکل را بر طرف نمایند.

علائم خرابی کاتالیزور مانند:

1.روشن‌شدن چراغ چک موتور:

اگر سیستم رایانه اتومبیل هر گونه خطایی را در موتور تشخیص دهد، چراغ چک موتور را روشن می‌کند و مشکل را به شما اطلاع می‌دهد. مشکلات زیادی ممکن است باعث روشن شدن چراغ چک شود پس قطعا دلیل روشن شدن ان خرابی کاتالیزور نیست. برای اینکه بفهمید مشکل از کاتالیزور است یا خیر باید از اسکنر استفاده کنید و کد مربوط به آن را بخوانید.

2. افت‌ قدرت ماشین

یکی دیگر از نشان‌هایی که به شما اطلاع می‌دهد کاتالیزور خودرو درست کار نمی‌کند افت قدرت خودرو می‌باشد، و همچنین اتومبیل ممکن است دچار تکان‌ها و لرزش ناگهانی نیز شود و به آن اندازه که باید، خودرو کشش نداشته باشد. دلیل این عوامل می‌تواند این باشد که توان مبدل کاهش یافته است و به‌دلیل تخریب‌شدن و داغ‌شدن سلول‌ها و نیز مسدودشدن راه عبور گازهای اگزوز، موتور نمی‌تواند به‌خوبی تنفس کند.

در نتیجه ماشین قدرت کافی ندارد. بعضی از افراد برای بالا رفتن شتاب خودرو اقدام به حذف کاتالیزور خودروی خود می‌کنند، این شتاب موقتی است و بعد از مدتی خودرو دجار افت شتاب شدیدی شده و هم باعث آلودگی هوا می‌شود.

3.شنیدن صداهای غیرطبیعی از زیر ماشین

این مشکل هنگام استارت زدن ویا دور موتور بالا خود را نشان نی‌دهد بع این صورت که در هنگام استارت زدن و یا دور موتور بالا صدای ضزبه شنیده میشود این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که، سلول‌های سرامیکی تجزیه می‌شوند و ذرات آنها تحت‌تأثیر جریان گاز و نیروهای گریز از مرکز به دیواره کاتالیزور برخورد می‌کنند و این صدا آن‌قدری بلند هست که به راحتی شنیده شود.

4. اشکال در خروج گازهایی که از صداخفه‌کن اگزوز می‌آیند

اگر کف دستتان را در مقابل لوله اگزوز ماشینی که کاتالیست آن سالم است قرار دهید، حالت لرزشی و نوسانی جریان گازها را حس خواهید کرد. این حالت لرزشی یا نوسانی گازها به این دلیل است که دریچه‌های خروجی به نوبت کار می‌کنند. اگر حس می‌کنید که جریان خروجی این گازها ضعیف است یا حالت موجی ندارد، سلول‌های کاتالیست از بین رفته‌اند.

نحوه نصب و تعمیر کاتالیزور

نحوه نصب و تعمیر کاتالیزور

دز این بخش می‌خواهیم درباره نحوه نصب کاتالیزورها، تعمیر کاتالیزور و تاثیر آن بر آلوگی هوا صحبت کنیم. در ابتدا باید بدانید که نحوه قرارگیری کاتالیزورها در خودروها به صورنی است که به راحتی با چشم قابل دیدن نیست و برای تشخیص درست ایرادات این قطعه و تعمیر آن به دستگاهای خاصی نیاز است.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشد این است که کاتالیزور اگزوز برای تکمیل فرآیند شیمیایی خود، نیاز به گرمای بسیار زیادی در حدود 800-900 درجه سانتی‌گراد دارد؛ و به همین دلیل است که، این قطعه باید روی بخشی از اگزوز قرار گیرد که بیشترین حد گرما را تولید می‌کند. از طرفی هم، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم کاتالیزور، کمک به جذب گرما و در نتیجه کاهش دمای موتور خودرومی‌باشد.

به دلایلی که گفته شد، محل نصب کاتالیزور در قسمت انتهایی اگزوز سمت ماشین است که از طرفی هم، کنار خروجی منیفولد دود قرار گرفته تا با توجه به شرایط ذکر شده و نیاز به دمای بسیار بالا، بهترین عملکرد را از خود داشته باشد.

کلام اخر: ما در این مقاله سعی کردیم هرآنچه را که درباره تعمیر کاتالیزور و تاثیر آن بر آلوگی هوا اهمیت دارد را بازگو کنیم تا همه افراد سلامت این قطعه ارزشمند را مهم دانسته و با سالم نگه‌داشتن کاتالیزور خودروی خود همچنین تعمیر به موقع ان به جلوگیری از الودگی هوا و سلامت محیط زیست کمک کنیم.اگر به خوانذن این‌گونه مقاله‌ها علاقه‌مند هستید خواندن مقاله  تعمیر کاتالیزور کار ساده‌ای نیست را به شما پیشنهاد می‌کنیم.